CDRecenze

Honem – Stačí jen málo

Jen velice zřídka se stává, že mě dokáže album oslovit hned po jeho prvním poslechu. Většinou novou muziku poslouchám v autě, protože v něm trávím hodně času, a během dne se nenajde lepší příležitost pro trochu duševního balzámu. Když jsem vsunul do přehrávače nový počin brněnské party Honem, svým punk-rockem mě dokázala o kvalitách přesvědčit právě hned na první dobrou.

Do ruky se mi dostalo jejich nové album Stačí jen málo. Výrazný booklet s jednoduchým, ale dotaženým designem není vůbec špatný. Samozřejmě nechybí hvězdy, pruhy a zaťatá pěst, znaky typické pro tento žánr. Ale proč ne. Pojďme ale k obsahu, který je nejdůležitější. Nevěděl jsem, co od nahrávky očekávat, musím ale uznat, že album se opravdu dobře poslouchá a deset věcí na desce je opravdu akorátní počet, který hezky, bez nemístných zdržování, odsýpá. Jako celek působí album svěže a songy zbytečně nezpomalují, jak se na punk-rockovou záležitost sluší a patří. Nechci Honem přirovnávat k žádné fungující kapele, protože pánové si jdou svojí cestou a nekopírují zavedené postupy.

[youtube id=“SvCimOTRlVI“ width=“620″ height=“360″]

Jestli mám z desky něco vypíchnout, jsou to rychlé bicí, které jsou základem pro kapelu tohoto směru, a hodně povedené chorály. Na těch si dali pánové hodně záležet a všechny sborové pasáže přesně pasují do celku. Další věc, kterou bych chtěl vyzdvihnout, je um skladatele textů. Je poznat básnické střevo a jakási slovní zásoba, jelikož v textech nenacházím zbytečná otřepaná klišé. Rýmování je taky na úrovni, takže nečekejme laciné obraty jako den/ven… Zpěvákův hlas se dobře poslouchá a společně s už zmiňovanými chorály se lahodně doplňují. Co se týče samotného obsahu textů, zase nemůžu mít výhrad. Témata se točí kolem životních situací, ve kterých se nejeden posluchač najde, taky nechybí nějaké to poplivání minulého režimu a blbečků kolem nás. Zejména se to týká věcí Generál chytrák a Padesátý léta, ke které kapela vypustila první klip.

Už jsem na konci a pořád žádná kritika. Ale proč ne? Za mě hodně povedené punk-rockové album od kapely, na kterou se určitě vyplatí zajít do klubu, nebo minimálně podpořit na Bandzone. V naší kultuře je naprosto zbytečné hodnotit frázování, čistotu hlasu a ostatní záležitosti kolem, pokud to ovšem není úplný průser. Tady ovšem o žádném průseru nemůže být řeč. Naopak. Členové Honem už mají něco odehráno a na jejich muzice je to znát.

Info

Rok vydání: 2014
Studio Sonidos

Tracklist

01. Férovej Sráč
02. Padesátý Léta
03. V Pozoru Na Rohu
04. Otevři Oči
05. Zabitá Neděle
06. Nechci Tě Znát
07. Správnou Vírou
08. Život Je Změna
09. Generál Chytrák
10. Stačí Jen Málo

Jura

Prostý kmán, s kritickým pohledem na svět, se zájmem pouze o kvalitní muziku a pokleslou zábavu.

Související

Back to top button