ČlánkyReporty

Hokej versus Mortal Kombat. Punk rockový večírek s Krang a Rabies

Co je lepšího než punk rock? Dva punk rocky! Tím spíš, když jde o dvě pravděpodobně nejvýraznější jména téhle scény – kapely Rabies a Krang. Tahle dvojice se tentokrát nepotkala u Kolína, ale v brněnském Kabinetu Múz. Odtud následně vyráží na víkendovou minitour do Prahy a Ostravy. Na minitour, kterou odstartoval veselý čtvrteční večer.

Sakra! Málem bych zapomněl na New|Old – pražskou menšinu na téhle jinak moravsko-kapelní tour. New|Old otevřeli celý večer, a i když je nepředchází takové zvěsti, jako zbylé dvě kapely, zahráli na výbornou. První dvě skladby byla z kluků cítit mírná nervozita, pak si ale všechno skvěle sedlo. New|Old drnkají na o něco citlivější struny a umí je rozeznít krásnými tóny. Hravé melodie doplňují melancholické party, a když přijde na věc, umí kapela taky přitlačit pedál k podlaze.

Mimochodem, tahle čtveřice vydala svou novou desku jako sixpack plechovek s pivem, které si sami uvařili (víc třeba v anketě sládků v našem tištěném zinu). Novinka Heart Brut tak pošimrá v uších i na jazyku. Punkrock – pivko – DIY!

I Wanna Be Hellboy!

Po milém překvapení z dílny New|Old nastoupili na pódium Kabinetu Múz Krang. Krang mají v rámci české scény unikátní stage presence a jejich koncert je pro mě vždycky napůl o hudbě a napůl o těch průpovídkách mezi skladbami. A moravská čtveřice opět nezklamala – a to ani na jedné linii. 

Krátké a úderné skladby Krang prostě fungují, tím spíše když je pohání ohromná pozitivní energie, kterou kapela do hraní dává. Skladby jsou snadno zapamatovatelné a rychle stoupají do hlavy, ať už jsou o boji za vlastní svobodu, jídle nebo videohře, kde ze soupeřů vytrháváte páteře. A i když nějakou skladbu zrovna neznáte, stejně vás přiměje podupávat si chodidlem.

Stejnou měrou na mě fungují i hovory mezi členy Krang a publikem. Působí nenuceně, uvolněně a někdy až vyloženě hloupě. Docela by mě zajímalo, do jaké míry je to připravené, nebo se to napříč koncerty opakuje. Ale baví mě to, ne že ne.

Good Times Will Be Back!

Sundejte trička s pizzou, oblečte hokejové dresy! Před domácí publikum nastupují Rabies a tempo zápasu určují od prvního hrábnutí do strun. Rabies mají v domovském prostředí opravdu početnou a hlasitou podporu, a tak většinu setu tráví sebejistě v útočném pásmu. Je vidět, že Rabies mají natrénováno – není divu, nebýt covidu, vyjeli by před nedávnem na hrací plochy Jižní Ameriky – a nebojí se hru si pořádně užít. A to ať zrovna předvádějí osvědčené taktické manévry nebo ještě neokoukané triky z poslední asfaltové placky Something Tasty.

Stejně jako u Krang je i set Rabies velká zábava. Jasně, chodit na podobné akce víkend co víkend, tak se to veselí asi za chvíli omrzí. Jednou do roka mi ale tohle duo kapel vystřelí náladu tak vysoko, že to přeletí i ochrannou síť za bránou.

Rabies nakonec večer dotáhnou až do euforického závěru, a přestože je o vítězi v souboji punkrocku a nudy rozhodnuto, pustí se ještě do nastavení, aby výsledek s potem na strunách, širokým úsměvem a za hlasitého povzbuzování potvrdili. Punkrock vítězí. A ve druhém, naprosto nepodstatném souboji hokej vs. Mortal Kombat to u mě zase o malý kousek vyhrávají Krang.

Související

Back to top button