LPRecenze

Grupa 92 – Slike Preteklosti

Pro ty z vás, kteří znáte kultovní a navýsost famózní kompilaci Novi Punk Val, která v podstatě definovala první punkovou jugoslávskou vlnu, bude jméno Grupa 92 patrně povědomým. A to protože pod jménem 92 (což byl Jugoslávský ekvivalent našeho 158 čili volačky na fízly) své písně Kontroliram Misli a Videti Jih právě zde prezentovala tahle kapela, která ale má také na svém kontě singl Od 6-2, jenž v době svého vydání dobýval jugoslávské hitparády.

[youtube id=“BCxjuinWezI“ width=“620″ height=“360″]

Právě píseň Od šesti do dvech celou desku rozjíždí a kapela v ní zní, jako byste na balkánskou verzi The Stranglers namontovali ska prvky. Klávesy jsou tu dominantním nositelem melodií a dávají muzice svébytný šmrnc. Mimochodem je zajímavým detailem, jak poměrně velké množství tehdejších jugoslávských kapel klávesy využívalo. První strana desky obsahuje nahrávky z roku 1980, první demo a studiový session, ze kterého vzešel v úvodu zmíněný singl a písně pro kompilaci. Druhá strana je pak profesionálně zaznamenanou živou nahrávkou z festivalu Novi Rock v roce 1982. Bonusový sedmipalec pak obsahuje demo z roku 1982. Kapela mezi těmito roky prošla, krom pauzy z důvodu vojenské služby dvou členů, významným hudebním posunem, kdy se zvuk i aranže písní posunuly od jednoduchých a chytlavých new wave punkových kompozic do lehce experimentálních, post-punkových vod s ještě výraznější dominancí kláves a potemnělou atmosférou. V tom duchu se odvíjí i celá živá část desky, kde vás možná náležitě překvapí totálně překopaná podoba hitu Od 6-2.

[youtube id=“7IUC8oLwqc8″ width=“620″ height=“360″]

Za zmínku stojí i průvodní slovo k desce z pera Igora Vidmara. Muže, který stál u propagace tamního punku v jeho raných dnech a byl tím, kdo dal dohromady třeba právě kompilaci Novi Punk Val, ve kterém zajímavě postihuje tehdejší realitu: „…všechno se to seběhlo v socialistické lidové republice, ovšem mimo sovětský blok, bez sovětské či americké vojenské přítomnosti. Měli jsme naprostou svobodu kulturní, všichni jsme mohli svobodně cestovat od začátku 60. let a  vše to bylo spojeno spolu se zvláštní, leč fungující socialisticky tržní ekonomikou s určitým poměrem soukromého vlastnictví…“ To byla Jugoslávie, země s unikátní punkovou scénou a vlastně i neméně unikátním politickým klimatem, až takovým, že někomu stálo za to za každou cenu ji rozmetat na kusy.

Další luxusní deska z dílny Ne! Records.

Tracklist

 1. Od 6-2
 2. Eden Od Mnogih
 3. Tujci
 4. Videti Jih
 5. Od 6-2 (II)
 6. Kontroliram Misli
 7. Videti Jih (II)
 8. Tujci (II)
 9. V Kolonah Po Tri
 10. Avtobusi
 11. Sami Zidovi
 12. Vzorci
 13. Leto ´45
 14. Od 6-2
 15. Eden Od Mnogih
 16. Lutke
 17. Na Jugu Je…
 18. Leto ´45
 19. Avtobusi
 20. Vzorci
 21. Leto ´45 (II)

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button