LPRecenze

Government Flu – Tension

Rychlá, krátká, úderná, hlasitá, uřvaná a dobrá – taková je nová deska polských hardcoristů Government Flu. Sebekriticky přiznávám, že na recenzi je to opravdu málo, takže v ní budu ještě chvíli pokračovat. Hudebně se jedná o ten typ hardcore, který se dnes už moc nenosí. Samozřejmě, především za Velkou louží existují  kapely, které to kdysi rozjely a dodnes v tom pokračují. Ale moderní trendy drží prst na tepu doby a když už nehrajete nějaký ten moderní skočný pal, tak se věnujete třeba crustu jako mnoho jiných. Nedávno se republikou přehnalo koncertní dvou zastávkové běsnění detroitských Negative Approach, kteří přesně tenhle osmdesátkový hardcore punk hrají od doby, co vzniknul. Což potvrdily mohutné basákovy vousy, které toho už evidentně hodně pamatují. Oproti těmto Amíkům jsou kumpli z Polski v podstatě holobrádci, protože vznikli v roce 2008, ale obě party mají  v srdci přesně ten typ muziky, o kterém je řeč.

Polská hudební scéna je celkově velmi silná a to i v ranku, o kterém na zdejších stránkách bývá nejčastěji řeč. Tahle parta z Varšavy si za dobu své existence získala již množství fanoušků a rozhodně se řadí k nejužší hardcorové špičce tamní scény. Svůj podíl na tom má nejen domovský label Refused Records, ale třeba i to, že jako první polská kapela jeli americké turné v rámci DIY tradice. Stalo se tak před dvěma lety na pozvání washingtonských, stylově spřízněných, Coke Bust. Ale jejich koncertní aktivita má mnohem širší záběr, takže tuhle aktivní partu mohli už vidět fanoušci snad po celé Evropě. Jejich nová deska Tension skýtá nespoutanou energii, která je vložena do krátkých a velmi úderných skladeb. Vždyť nejdelší počin alba se vměstná těsně pod dvě minuty. Třináct skladeb, včetně intra, přináší porci naprostých rozsekávaček, tak jak to můžeme znát z dnes již legendárních desek kapel typu Black Flack, Bold, Minor Threat či již zmíněných Negative Approach. Vlastně všech, které v osmdesátých letech za mořem předváděly, jak má vypadat nasraná a hlasitá muzika v rámci sociálně-generačního výbuchu vzteku. Koneckonců ti vnímavější a v punku zběhlejší již jistě přišli na to, odkud vane inspirační vítr. Samozřejmě se to dá tipnout i podle názvu, kterým tito varšavští hardcoristé pojmenovali svou grupu mocnego uderzenia. Stejná kapela inspirovala názvem třeba tuzemské Thalidomide. Takže?

Vyšlo LP Tension – můžete nám říct víc o téhle nahrávce? O čem pojednávají texty?

Rafal: Poslední deska se jmenuje Tension a chtěl jsem se zaměřit na různé druhy pnutí, které můžeme pociťovat. Pnutí třeba cítíš, když pozoruješ lidi, se kterýma jsi chodil do školy, a teď vidíš, jak se vaše životy odcizují, jak dopadli oni a jak ty. Můžeš se taky pokusit hlasitě sdělit svůj názor, ale musíš si uvědomit, že lidi to většinou pochopí po svým, tak jak chtějí oni. Pnutí cítím, když se mi nějaký děcka, který jsou tak o půlku mladší než já, snaží říkat, jak bych měl žít. Pnutí taky cítím, když vidím, kolik lidí se zříká zodpovědnosti za své životy, a nechají ostatní, aby je životem vedli. Je to vždycky spojený s nějakými společenskými tématy. Mrkněte na to!

(úryvek rozhovoru z Maximum RocknRollu č. 377 jehož celý překlad naleznete zde)

Byť zpěváci takto zaměřených kapel mají často velmi slušnou vyřídilku, stejně texty kapel, kdy stopáž jednotlivých skladeb pohybuje mezi minutou – dvěma, nejsou nějaké obsažné statě. Spíše se jedná o úderné heslovité slogany, které vyjadřují určité myšlenky a postoje. V tomto kontextu působí velmi sympaticky, že v bookletu krom samotných textů najdeme i komentáře k jednotlivým skladbám. Sice se jedná o dvou větné popisky, kde se to hemží slovy jako fuck či shit, ale v konečném důsledku to považuji za přínosné. Ne každý je holt Jello Biafra, který konkrétní otázku v rozhovoru rozebere v desetistránkovém politickém prohlášení. Všechno zmíněné se odehrává v angličtině, která je velmi srozumitelná a pochopitelná. V souladu s nabroušenou hudbou tak dostaneme pořádně energický celek, který při otočení volume doprava pořádně vyčistí uši. Pokud vlastníte CD verzi téhle nahrávky, tak vám jako bonus budou ještě naděleny čtyři záškuby ze sedmipalce Still No Justice, který bez servítek šlape v hudebně vytyčených mantinelech, o kterých je tady celou dobu řeč. Materiál na obě nahrávky vznikal ve stejné době, takže se v podstatě jedná o jeden komplexní celek.

Celá deska Government Flu působí jako výbušný a dynamický knouckout, který dokáže během sedmnácti minut porazit i vola. Takový Molotovův koktejl vzteky mrštěný proti policejnímu kordonu. Alespoň tak nějak to evokují i fotky v bookletu nahrávky. Pokud máte rádi osmdesátkový americký hardcore, který krom politického poselství přináší i pořádnou porci energické muziky, můžu tuto nahrávku s klidem doporučit. Nejedná se o nějakou třetiřadou kopírku, ale o kapelu, která precizně a s pokorou vychází ze svých vzorů. Přitom nahrávka zní moderně a inovačně. Popsal bych to jako punkové restaurátorství. Vytáhnete ze starého sklepa poněkud omšelou modlu, pěkně ji oprášíte, pečlivě zrekonstruujete, přetřete současnými barvami a vystavíte na piedestal pro dnešní generace.

Jak to tihle pánové umí rozjet naživo, se budeme moci přesvědčit velmi brzo. V polovině prosince se totiž u nás objeví na čtyř zastávkovém tour. Přesné termíny a místa najdete o něco níže. Bylo by chybou si některý z připravovaných koncertů nechat uniknout, protože tahle deska ukazuje, že z pódia by to měla být pořádná smršť, která se vám vryje do paměti. Minimálně na nějakou dobu. A při dobré konstelaci hvězd by se pod pódiem mohlo strhnout slušné peklo, které alespoň na chvíli navodí atmosféru, jenž se v osmdesátkách odehrávala v zaplivaných amerických klubech a kterou jsme neměli to štěstí ochutnat na vlastní kůži. Lidský had šinoucí se prostorem veksláckého baru v rytmu kolotočářského disca pod taktovkou Františka Janečka, který tady v té době zrovna frčel, tak nějak nepovažuju za adekvátní náhradu…

Prosincové SK/CZ tour:

ČT 10. 12. Žilina – Bullwar
PÁ 11. 12. Rožnov pod Radhoštěm – Vigantice: Tatra
SO 12. 12. Brno – Yacht: Killed By Brno Vol. 13
NE 13. 12. Praha – Café Na půl cesty

Info

Rok vydání: 2015

Label: Refuse Records

Čas: 17:01

Odkaz: governmentflu.pl

Tracklist

 1. Intro / Bad Blood
 2. Tension
 3. Nothing Personal
 4. Redefined / Redesigned
 5. Burn the Bridge
 6. Crime Scenes
 7. Iron Locks
 8. Nails
 9. On the Mend
 10. Misplaced Anger
 11. Empty Rooms
 12. Nobody´s Waiting
 13. Still No Justice
 14. Live Your Lie
 15. Faceless
 16. Breaking Character

Související

Back to top button