LPRecenze

GØGGS – GØGGS

Vyznat se v tom, co všechno vydává kalifornský workoholik Ty Segall, začíná být samostatným studijním oborem. Přiznám se, že jeho poslední sólový počin Emotional Mugger se mě příliš nedotknul a po pár posleších jsem ho odložil někam k podobně nepochopeným experimentům Franka Zappy, od nějž mám radši než hudbu jeho citáty, jako třeba: Psát o hudbě je jako tancovat o architektuře.

Mnohem víc mě zaujala Segallova další kapela GØGGS, která je čímsi jako milostným vyznáním syrovému punku. Syrovému, přesto zmodernizovanému a jaksepatří fuzzovému, místy protkanému psychopatickým hlukem a disharmonickou elektronikou. Chris Shaw (zpěvák Ex-Cult) sype zvířecké a válečnické texty s testosteronovou dikcí Henryho Rollinse nebo Stiva Batorse. Ty si střídá nástroje s věčným kolegou Charliem Moothartem, mísí hardcore punk s gotickými zvukovými stěnami a dinosauřími kytarovými sóly, a občas se zdá, že spíš než na kytaru hrají na nějakou divnou věc z vesmíru.

[youtube id=“bSKkCyGGdmA“ width=“620″ height=“360″]

Album otevírá zvuk chaosu a řev „We´re not scared!“, následně vypuká těžkotonážní tříakordová smršť, v níž není místo pro štěstí či krásu. Strach a hnus, temnota a utrpení. Má to však jeden háček – songy jsou si hodně podobné a celé se to dost brzo oposlouchá.

Mezi nejvýraznější momenty patří skladba Needle Trade Off, obzvlášť, když se do všeho toho řvaní přidá v refrénu Ty, a jeho hlas perfektně se doplňující se Shawem mě hází zpátky k dobře známým beatlesáckým nápěvům. Smoke The Würm se namísto refrénu láme do zběsilé hardcorové řežby, Assasinate The Doctor má skvěle hopsavej riff, jenž v kombinaci s čímsi, co připomíná zelektrifikovaný dětský foukačky, vytváří zajímavou hlukovou koláž.

[youtube id=“O7VQMwk7DAg“ width=“620″ height=“360″]

A ještě jedna věc, kterou je nutno GØGGS přičíst k dobru – nic jinýho takhle nezní. Občas mi to mírně připomíná METZ, ale podobnou změť toho nejohranějšího z punku přefiltrovaného skrz krabičky kytarových efektů jsem ještě neslyšel.

Na albu hostovali i Cory Hanson z Wand nebo další Segallův parťák Mikal Cronin, a vypadá to, jako by se tihle lidi prostě jenom sešli ve studiu, aby si nahráli pro radost další desku. A proč taky ne, když můžou.

Tracklist

01. Falling In

02. Shotgun Shooter

03. She Got Harder

04. Smoke The Würm

05. Gøggs

06. Assasinate The Doctor

07. Needle Trade Off

08. Future Nothing

09. Final Notice

10. Glendale Junkyard

Johnny Násilník

Jsem král panku, nikdo není víc pank než já. Napsal jsem dvě knížky, jedna se jmenovala Pank a druhá jinak, protože Pank se jmenovala už ta první.

Související

Back to top button