ČlánkyMagazín

Filmový tip: ke kořenům rokenrolu s Cadillac Records

Léto je v plném proudu. Úmorný horko, koncerty, fesťáky, zábava, ale pro někoho i práce. Co na chvíli vypnout a pustit si nějakej film? Zapomenout na dnešní svět a vrátit se do doby, kdy každej chtěl cadillac, kdy každej měl šanci, do 50. let ke kořenům rock’n’rollu a blues. To je právě biografický film Cadillac Records.

Ať si dneska poslouchá kdokoliv a cokoliv, klasika zůstává klasikou. Někteří ani neví, že to znají, ale kdo by nezažil to první Déjà vu při písničkách Johnny B. Good od Chucka BerryhoAt Last od Etty James a nakonec i u Rock Me od Muddyho Waterse.

Celý film se točí kolem nahrávací společnosti v Chicagu, kterou vlastní Leonard Chess a proto Chess Records (ne Cadillac Records, aby nedošlo k mýlce, Cadillac Records je jen název filmu). Leonard Chess měl na starost nejen již zmíněné muzikanty, ale i další jako třeba Howlin‘ Wolf (který je znám pro svůj hluboký a chraplavý hlas), šílený hráč na harmoniku Little Walter, Willie Dixon, známý Bo Diddley anebo John Lee Hooker a další. Zkrátka Chess Records tu byli pro všechny, co měli na srdci blues.

Příběh se ale zaměřuje spíše na příběh Muddyho Waterse a Etty James, kteří byli snad až příliš talentovaní, ale zároveň málo připravení na slávu. Typické potíže, které přináší sláva, měli hvězdy i v 50. letech. Film má nejen úžasný soundtrack, ale i skvělé obsazení. Muddyho Waterse zahrál Jeffrey Wright, kterého můžete znát třeba z dalšího biografického filmu Basquiat (malíř a kolega Andyho Warhola, kterého hraje David Bowie). Ettu James hraje Beyoncé, kterou asi nemusím představovat. Ta pro film udělala pět coverů Etty James, a i kdybyste to do ní možná neřekli, opravdu se jí to povedlo.

[youtube id=“QfB20nn-gD8″ width=“620″ height=“360″]

Kate

If you think I'm loser who likes music too much you are definitely right.

Související

Back to top button