LPRecenze

Fatum – Time Passes To The Dark

Moskevští otrhaní potemníci Fatum mají letošní jaro evidentně zasvěcené vinylu, po zatím posledním albu tak v černých drážkách skončila konečně i původně pouze na CD vydaná deska Time Passes To The Dark z roku 2012, o což se spolu zasloužilo tuzemské vydavatelství Insane Society Records.

Svist mrazivého větru a kotle s basou vás uvedou do stench core temnoty, poháněné metalovou kytarou a tunou echa na záhrobním řvounském vokálu, jehož ruština do daného konceptu až překvapivě sedí. Ozvěny britského squatterského metal punku druhé půle 80. let tu rezonuji s až překvapivě silnou intenzitou. Takže znovu a znovu se mi vkrádá do mysli pocit, jako bych poslouchal rusky nazpívanou variaci na kompilaci obsahující Hellbastard, Deviated Instinct, AntiSect a Amebix. Od nepaměti mám rád hudbu, kde se temnota mísí s autentickou primitivitou, a přesně na tuhle strunu Fatum hrají. Nutno podotknout, že slovo „primitivní“ tu není použito v pejorativním, nýbrž pochvalném smyslu, neboť přesně to rocknrollu ve všech jeho formách dodává tu správnou energii. Popravdě když jsem někdy v 80. letech nonstop obracel na gramofonu desky zmíněných britských jmen, ani ve snu by mě nenapadlo, že o čtvrtstoletí později budu poslouchat jejich více než zdařilou reinkarnaci ze Sovětského Svazu, pardon, Ruska.

Většina skladeb se nese spíše v pomalejším amebixovském tempu, ale čas od času pánové prásknou do koní a v ten moment se promění rusky řvoucí Anti Sect z roku 83. Všemu vévodí zlounsky deklamovaná ruština, občas prapodivně kostrbatá, nesnažící se ani o zpěvnost ani prvoplánové rýmování, ale v kontextu démonické temnoty podzemního stench metal punku vlastně až nečekaně skvěle fungující a vnášející nový rozměr.

Nezanedbatelným faktem tu je i to, že ať porovnávám, jak chci, Time Passes To The Dark zní z vinylu asi o tisíc procent lépe než z Cd nebo z internetu. Zpěvy zapadly to celkového mixu a basa si našla cestu na povrch, co při letmém poslechu on-line působí jako lehce rozhárané a nesourodé, se najednou změnilo v efektivně fungující kompaktní celek.

Info

Label: insanesociety.net
Rok vydání: 2012 / 2016

Tracklist

  1. HAARP
  2. Execution
  3. Time Passes To The Dark part. I
  4. Time Passes To The Dark part. II
  5. Falling on Snow
  6. The Weight Of Illusion
  7. Bone Dust

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button