LPRecenze

Fatum – Life Dungeons

Z Moskvy občas dorazí i něco jiného než Putinovská propaganda, tamní punk má za poslední desetiletí již své jméno a mládež s touto image tam pořád nemá tak úplně na růžích ustláno, ale to byl vždy pohon rocknrollového vzdoru. Ukázkou toho mohou být právě Fatum a jejich zatím poslední deska s názvem Life Dungeons. Před lety mě zaujali svým garážovým stenchcore na první desce, ale jsme už o nějaký ten pátek dál a Fatum vyzráli jako víno ve slunečné sezóně.

Od prvních tónů tu dostanete ukázkový archetyp toho, čemu se v 80. letech začalo říkat stenchcore. Punky zahraný zlý podzemní metal pohrávající si s kvílivými kytarovými rify a se záhrobním zlounským řevem zpěváka, umocněný poctivou dávkou echa. Od prvního momentu je jasné, že oproti starším nahrávkám se zvuk usadil a rozjasnil, což je jen a jen ku prospěchu věci. Po úvodní instrumentálce mě následná smršť naprosto dostala, Infermational Battlefield v rychlém tempu evokuje pozdní Anti-Sect, rané Cerebral Fix nebo klasické Deviated Instinct. Následující Fate pak zní, jako kdyby banda rarachů ukradla nápady starým Judas Priest a přetvořila si je k obrazu svému. Mé metal-punkové já je naprosto pohlceno, a to už se nezmění do konce této sedmi skladbové kolekce.

Fatum dospívají ke stejným výsledkům jako britští otrhaní punks, kteří se rozhodli v půli 80. let na podlahách squatů křížit Rudimentary PeniCeltic Frost a Crass se Slayer, to vše při poslechu Motörhead, šňupání lepidla a popíjení cideru. Tak jako jejich předchůdci jsou v hudebně estetickém konceptu Fatum ve své podstatě metal, ale takový, o kterém si každý, kdo má v sobě punkovou strunu, okamžitě uvědomí, že reálným metalem vlastně není. Zároveň nabízí takovou míru temné atmosféry, o které si všichni ti metalističtí bubáci mohou nechat jen zdát. Možná je to i zásluhou neučesanosti a specifickému charakteru zvuku a aranží, dík čemuž vše zní o poznání autentičtěji, možná je to i rytmickou syrovostí, každopádně to vše dohromady vytváří koktejl, který mě i dnes oslovuje stejně tak jako v časech, kdy Sacrilege, Deviated Instinct či Hellbastard vydávali své první desky. Do tohoto konceptu zapadá i vzhled obalu, kde se keltské ornamentální motivy prolínají s kresbami válečných výjevů v duchu lehce dětinské reinterpretace Slaina. I to je v mých očích plusem této desky.

Life Dungeons je s náskokem nejlepší nahrávkou v dosavadní diskografii této moskevské kapely a je skvělé, že si konečně našla cestu do vinylových drážek.

Info

Label: insanesociety.net
Rok vydání: 2016

Tracklist

  1. Enter The Dungeon
  2. Informational Battlefield
  3. Fate
  4. The Flame
  5. Escape The Dungeon
  6. Cargo 200
  7. The Man Behind The Sun

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button