Rozhovory

Fajront: Náckovia sa prestali tváriť ako náckovia

Fajront. Akustický punk z Banskej Bystrice, ktorý sa nebojí v textoch povedať svoj názor. V máji vydali svoj druhý album Same shit diferent show. O tom, prečo sa volajú práve Fajront a ako vznikal nový album, nám povedali trocha viac.

 

Prečo práve Fajront?

Názov Fajront vznikol oveľa skôr ako kapela. Cestou z práce mi napadlo, aké je to slovo oslobodzujúce. Však aké slovo v práci ti dodá viac radosti? Výplata znie síce fajn, ale tá je len raz do mesiaca a tiež to nie je sláva. Fajront je každý deň. Najkrajšie ale znie v piatok, veď všetci vieme.

 Čo mi viete povedať o novom albume?

Táto 8 pesničková verzia je určená len pre web a možno neskôr nejaké diy cd. Fyzická podoba by mala byť na dvoch platniach. Chystá sa akustický split spriatelených spolkov. Zvyšné piesne by sme chceli dať na sedempalec. Snáď to bude už čoskoro.

Album vznikal celé dva roky, lebo tak to máme radi. Rozpočet nebol a tak sa nahrávalo v total DIY štýle. Začali sme na skúšobni, potom niečo v priestore klubu Bosorka v Banskej Bystrici, spevy u Miti na záhradnej chatke a dokončilo sa to opäť na skúšobni, kde nám výrazne pomohli hostia Wrbo (samorast), Hárvy (ďas, via anima) a Beya, ktorá nahrala klavír do piesne dve cesty. Celé nám to nahral Wrbo ako náš dvorný zvukár. Vytrpel si snami fakt dosť pekla a sme mu nesmierne vďační. Po jeho predbežnom mixe to dokončili ešte Kurt a Mimo (my o vlkoch) masteringom. Pomohlo nám fakt veľa ľudí, bez nich by to neznelo, tak aby sme boli spokojní.

Ako vznikol song Bojkot?

Pieseň vznikla v čase, keď sa objavila informácia, že Krátky proces nahrával album v štúdiu, kde bol v tom čase spolumajiteľ člen Horkýže slíže. Nedávno predtým zas bolo pár káuz a kluboch, kde hrávajú kapely, ktoré sa hlásia alebo hlásili ku krajnej pravici. Majitelia podnikov o tom vedeli, ale aj tak im bola vidina zárobku bližšia ako dobré meno klubu. No a okolo toho bolo plno diskusií a už stačilo len čítať a text bol na svete.

Keď ste spomenuli že niektoré kluby a skupiny dávajú priestor náckom. Čím je to podľa vás, že ľudia akosi začínajú tolerovať náckov?

Náckovia sa prestali tváriť ako náckovia. Už to nie sú len mladí chuligáni v bomberách a kanadách. Začali sa tváriť slušne, rozprávať krásne slová o bohu a národe. Toto asi niekomu stačí, aby im uverili, že sa zmenili. Aj keď ich veľké percento ľudí prekuklo, stále je tu kopec takých, čo hltajú každé ich slovko či video na sociálnej sieti. Ich propaganda nepozná hraníc. Niekedy už musia byť aj sami sebe na smiech, ale im to zrejeme nevadí. Túžba po moci a peniazoch je silnejšia než pocit hanby.

Spomenuli ste „hltajú každé ich slovo“. Ako sa dá ľudom ukázať, čo sú náckovia zač?

Niekedy máme pocit, že ľuďom môžeš hovoriť a presviedčať ich a dať do toho veľa úsilia, no aj tak spravia opak. Proste asi buď nerozmýšľajú alebo sú tiež toho podobného názoru ako náckovia. Ešte koľko dôkazov treba nato, aby pochopili za koho sa kto skrýva? Ono dosť ťažko sa komunikuje s niekým, kto toleruje zlo. Ale tým zas nechceme povedať, že sa stým nemá nič robiť. Jedine o tom viacej hovoriť, robiť protesty, pochody, koncerty, besedy, to je jedno čo z toho. Len to dávať na vedomie.

[youtube id=“RQtj0KmJ9e0″ width=“620″ height=“360″]

Vaše plány do budúcnosti a ako vás zasiahla Korona (zrušené akcie atd)?

Korona nám zrušila zatiaľ iba jeden koncert. Uvidíme, do kedy to bude trvať, ale snáď sa už čoskoro vráti všetko do starých koľají. Momentálne sa tešíme na prvú skúšku po dvoch mesiacoch.

Palo Zavodský

Slovenská spojka . kontakt : pavolzavodsky95@gmail.com

Související

Back to top button