LPRecenze

Fabrika – Fabrika

Druhá půle 80. let ruku v ruce s pozvolným perestrojkovým uvolňováním s sebou nesla rozvoj místního punku i jeho „expanzi“ mimo lokální ostrůvky, kde měl již delší tradici. Objevují se nové regionální scény i kapely s mnohdy nezaměnitelně osobitým soundem. Jednou z nich byla Fabrika z Kladna, města, opředeného aurou boje dělnické třídy, oficiálně udržovanou ikonografií legendárního místa, nad nímž se vznáší Rudá záře, a zároveň místa, jehož životní prostor spoluutvářel průmyslový moloch Poldi Kladno.

Fabrika byla kapelou vzniklou již v době perestrojkového uvolňování ledů, která se dokázala záhy regionálně etablovat, ač v před převratové době opravdu pouze regionálně. Do širšího povědomí se zapsala až po převratovou účastí na LP Rebelie – Punk’n’Oi!, historicky první to oficiální místní punkové kompilaci, vydané po změně režimu na gramofonové desce.

Již koncem roku 1988 ale Fabrika natočila své demo. To je základním stavebním kamenem této desky a je nutné podotknout, že si své zvěčnění do drážek LP zasloužilo. Od úvodních tónů první skladby Nechcem, posluchače kapela přenese do světa, kde si dokáže pohrávat se svébytnou melodikou, čerpající z klasického punku stejnou měrou jako z post-punku/new wave, ale spojená jednotící syrovou energií raného hardcore punku. Tím v podstatě překračují svůj regionální rámec a jen s lehčím zpožděním zapadají do dobového evropského kontextu. Aniž by to bylo úmyslem, tak v konečném výsledku Fabrika nemá vůbec daleko k německým EA80, norským Barn Av Regnbuen, nebo jugoslávským Quod Massacre. Kapelám, které stejně jako oni v konečném důsledku zůstaly regionálním fenoménem, ale o to uhrančivější je jejich tvorba i s dlouhým odstupem času. Stejně jako tyto kapely Fabrika disponuje kombinací skvělých melodických kytarových motivů, unikátního zvuku, schopností vstřebávat vetší škálu vlivů a svojského pojetí zpěvů. Právě vokální linky spolu s rytmikou a kytarovým soundem mají u Fabriky naprosto odzbrojující kouzlo a podmanivou energii. Na albu najdete krom devítipísňového dema, kde jsou i původní verze obou, na Rebelii později znovu nahraných, záležitostí i dvě skladby z kompilace Plameny Smrti a čtyř skladbový fragment koncertů natočených koncem roku 88 respektive 90. Živé skladby ukazují krom syrové energie i to, jakou měla kapela na pódiu sílu. V neposlední řadě má záznam i akceptovatelnou kvalitu. Texty reflektují kontext doby spolu s občasnou mladickou post pubertální rétorikou, mísící se s melancholickou poetikou, což má svoje neoddiskutovatelné kouzlo. Zároveň dokáží umně jít pod povrch sdělení, zachycujíc génia loci místa i času vzniku.

Časový odstup od vzniku k vydání si vybral svou daň ve zvuku, kde bohužel neodstranitelně straší šum z vysloužilé pásky, je však mnohem méně rušivý, než by člověk čekal.

Pro ty, koho zajímá punk osmdesátých let obecně, i pro ty, kdo se babrají pouze v jeho místní mutaci, je LP Fabriky deskou, kterou by neměli přehlédnout.

Rok vydání: 2021
Vydavatel: PHR Records

Tracklist:
1. Nechcem
2. Žoldák
3. Nikdy
4. Mládí vpřed
5. Raz dva
6. Fabrika
7. Vyhoďme ho z kola ven
8. Cesta
9. Barová
10. Nikdy
11. Skvrny
12. Raz dva
13. Vojna…aneb přísaha na prasečí hlavu
14. Barová
15. Zdá se, že je všechno v pořádku

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button