Reporty

Eternie se otřásla v základech. Britští Bad Breeding a spol. řádili v Underdogs‘

Ideální trávení pátku v hardcore punku. Dáte si večeři a pivo na Eaternii. Pak jen oběhnete dům dozadu přes dvůr a s posledními paprsky podzimního slunce se přesunete do temnoty klubu Underdogs‘. Tam zažijete ostrou hudební smršť pod vedením Bad Breeding, kterým sekundují Sheeva Yoga a Brünner Todesmarsch. Objeví se i na poslední chvíli avizovaní švédští Big Babe. Tímto jsou páteční kultura a nezapomenutelná noc zpečetěny.

Ze švédského Malmö přišla nejedna zajímavá kapela nebo hudební projekt. Nově se odtamtud přihrnuli hardcore punkoví Big Babe. Jeli tour přes ČR a původně měli domluvený koncert jinde a jindy, avšak na poslední chvíli se objevili v Underdogs‘. Big Babe jsou poskládaní ze členů a členky několika dalších hudebních skupin. Podle zpěvákova sportovního dresu by člověk možná čekal těžkotonážní breakdownový hardcore. Severský smysl pro melodii a rock’n’roll ovšem zapracoval jiným směrem. Úvodem akce jsme dostali dávku melodického hardcore punku rovnou do obličeje, ostrého a nařvaného, zároveň ale až rock’n’rollově drzého a nakažlivého. Kapela působila svěže, hudebně okouzlila, ani vizuálně neměla chybu – zpěvák v dresu, vlasatí basák s kytaristou a zuřivá holohlavá bubenice.

Po setu Švédů jsme se tak rozplývali, až jsme prošvihli části Brünner Todesmarsch Sheevy Yogy. Uklidňovali jsme se tím, že je vídáme na akcích často. I tak si ale připomeneme dnes už legendární fastcore šílence Sheeva Yoga, během jejichž setu po Big Babe se sklep Underdogs‘ příjemně plní, stejně tak i dvůr za Eternií. Všude lidi, kamarádi, známé tváře z kapel a všech zákoutí scény. Brünner Todesmarsch ťali do živého crustovým rawpunkem, rychle a brutálně. V Underdogs‘ ztěžkl vzduch a najednou se objevili Bad Breeding.

Ozvaly se hlasy, že Bad Breeding jsou takoví kakofoničtější, političtější a více neurvalí Idles. Tomuto přirovnání lze dát částečně za pravdu, ovšem rozdílů je více a jsou barvitější. Zatímco Idles jsou sice pořád nohama na zemi, ale jezdí už i po velkých festivalech, Bad Breeding jsou typ kapely, jíž sluší víc potemnělé kluby a festivaly maximálně menšího rázu. A pokud Idles rýpají do politiky a sociálních témat, Bad Breeding jdou na dřeň a jsou naštvanější, vidí společnost a lidstvo na pokraji útesu a pádu. Jejich deskám nechybí agresivita a údernost, pokud jde o hudební stránku, a fyzicky bývají součástí vinylů nejen texty, ale i manifest. To je i případ aktuální desky Human Capital.

Zuřivá a divoká energie Bad Breeding cáká všude kolem, jeden stagedive střídá druhý, fanoušci a fanynky na pódiu, zpěvák pod ním, fotografky a fotografové se mísí do urputně tančícího davu. Zpocený kotel sálá radostí, už dlouho jsme nezažili nic tak spontánního. Opět jednou odcházíme z Underdogs‘ šťastní.

Tony Youngfield

Sometimes antisocial, always antifascist. Sailor of rock'n'roll since 2007, journalist since 2013. DJ Tony Looney Drill since 2018. You have no right to know anything more about me.

Související

Back to top button