LPRecenze

Erotic Biljan And His Heretics – The Devil Stole My Record

Mám neskrývanou slabost pro rocknroll ze zemí bývalé Jugoslávie. Od okamžiku, kdy jsem odtud zaregistroval první punkovou nahrávku, to byla láska na první poslech. Ačkoliv tamní punkový boom je dávnou minulostí, stejně jako tak pojmenovaný státní útvar, z jeho dnes samostatných pohrobků znovu a znovu vypadne kapela, která mě dokáže dostat. Přesně takový příklad jsou chorvatší garage rockoví seladoni Erotic Biljan And His Heretics.

Ti vydali svou první nahrávku již v roce 2004 na legendárním vydavatelství Slušaj Najglasnije! a The Devil Stole My Record je jejich v pořadí čtvrtým albem, které je zároveň prvním vydaným na staré dobré gramofonové desce.

Kapela od prvního tónu servíruje archetypální garage rock, čerpající z jeho revivalu osmdesátých let, který do sebe vstřebal poctivou dávku punkové syrovosti a energie. Odzbrojující klasické kytarové riffy plné šedesátkového groove s bluesovým ocasem, jsou interpretovány s jižanskou energií a živelností a především pak s notnou dávkou citu pro psaní chytlavých písniček. Erotic Biljan And His Heretics zní jako The Cynics nebo The Strollers na balkánském mejdanu s Electric Frankenstein. Skladby jako Disgrace, Rock’N’Roll Revolution No. 5, You Make Me Bad nebo Sugar Sugar Honey Pot jsou písně s potenciálem rozhýbat každý mejdan a při jejich poslechu bych si dokázal představit, že tahle kapela už dávno vydává třeba na Get Hip Records nebo Crypt Records. To celé navíc nahráno živě v rozhlasovém studiu, což nahrávce jen přidává na přirozeně šťavnatém vyznění.

Erotic Biljan And His Heretics navazují na sílu své lokální podzemní rockové scény a dodávají jí navýsost kosmopolitně aktualizovaný retro šmrnc, což ve výsledku ukazuje, že The Devil Stole My Record důstojně obstojí tváří v tvář světovým klasikům žánru.

Info

Label: http://www.dirtyoldempire.com/label
Rok vydání: 2016

Tracklist

1. The Devil Stole My Records
2. Hey Girl Hey Man
3. Frenzy
4. Valentine’s Day Massacre
5. Disgrace
6. Burnside Blues
7. Rock’n’Roll Revolution No.5
8. Sugar Sugar Honey Pot
9. Street Survivor
10. No Ma’am
11. Wham Bam
12. You Make Me Bad
13. Hello Anger

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button