CDRecenze

ERMES – ERMES

To, co se dnes označuje jako hardcore, se za téměř čtyři desetiletí vyvinulo ve sterilní macho pozérský styl, který s prapůvodní formou, názory a přístupem nemá pranic společného, jen tu škatulku. Naštěstí pořád existují kapely, které do tohohle přeprodukovaného prostředí vnášejí trochu toho chaosu, neurvalosti a živelnosti. Nebo vznikají nové, třeba jako ERMES z italského městečka Vezzolacca. Další do seznamu skupin, které si slovo hardcore v sekci „žánr“ zaslouží a není pro ně jen vyprázdněnou specifikací pro plakátovací plochy. ERMES na sklonku roku vydali vlastním nákladem debutové EP v CD formátu a právě číslo 98 z celkového 100 teď držím v ruce.

Nehorázná drzost, zběsilé tempo, maniakální vyhrávky, to jsou poznávací znamení téhle italské bandy. Nezapomínají, že vycházejí z punku, nějaké breakdowny pro kluky v MMA trenýrkách je absolutně nezajímají. Atmosféru čerpají z post-punkových legend, z osmdesátkového hardcore punku, z death-punku, z období, kdy to všechno ještě za něco stálo. ERMES jsou sice novou kapelou, ale ve svých řadách mají členy Stake-off the Witch, Topsy The Great, Architecture Of The Universe a Idlegod. Při prvním poslechu jejich debutu mě napadla podobnost s GWAR, především díky zpěvu, nebo s Black President v alternativnější verzi. EP je vynikající a originální záležitostí už od úvodní pecky Stevie Ray, ve které ERMES na nic nečekají, žádné oťukávání, ale hned zásah čistě na komoru. Nascar De La Croix, pro mě nejlepší písnička prvotiny, dokazuje, jak mylná je představa, že řev a chytlavá melodie nejde dohromady. Tenhle song je jak olíznutý prostředníček v zásuvce. A nasazení ERMES nepolevuje ani v písni Blank, zmírněné pomalejší destruktivní pasáží, ani po zbytek stopáže. Takhle si představuju DIY hardcore; energie napěchovaná v šesti skladbách do nějakých třinácti minut.

Debut ERMES je nepřehlédnutelnou záležitostí, která se obejde bez jakékoliv protekce, sponzoringu a nucené pozornosti. Tohle je velká kapela, která si zaslouží velkou desku, originální, rozpoznatelná, ale přesto v mnoha ohledech ctící tradici. Eponymní EP ERMES je jeden z nejvýraznějších vstupů na scénu, který jsem v loňském roce mohl slyšet. Mimochodem, ERMES právě bookují evropské tour, tak až budete hledat brutální kapelu pro svoji akci, neváhejte jim napsat!

Info

Label: DIY
Link: facebook.com/ermesband
Rok vydání: 2015

Tracklist

01. Stevie Ray
02. Nascar De la Croix
03. Mons Venus
04. Blank
05. Everything Is Dead
06. Decoding Berto’s Grill

Danny

V osmé třídě napsal nejlepší slohovku, na což už bohužel nikdy v životě nenavázal. Každý týden uváděl vcelku bezvýznamný pořad na Rádiu Akropolis. Zkusil to neúspěšně v pár kapelách s kytarou i baskytarou - stejně ho ale jen zajímá, co si vzít na sebe na pódium. Chodí pít na koncerty a číst do hospody. Stejně obratný za klávesnicí, jako za barem. V Kids And Heroes je od ledna 2011. Pražák v Brně, otec, introvert. Kontakt: dannyboy@kidsandheroes.com

Související

Back to top button