LPRecenze

DVOJRECENZE: Už jsme doma – Moravian Meeting / Pět ran do čepice

Už jsme doma & Randy „Moravian Meeting“ 2xLP

Dvojice značně nekonfekčních nahrávek Už jsme doma se dočkala svých LP edic, opět v režii PHR Records, tak jako jejich předchozí nahrávky. Na to, co konkrétně přináší, se podíváme v následujících řádcích.

Wankova posedlost psychotickými art rockery The Residents má dlouhou historii a datuje se už do časů F.P.B., kteří v hloubi osmdesátých let ve svém repertoáru zpunkovali jejich Svatého Psa alias Santa Dog. V době, kdy se Už jsme Doma stali alternativně podzemní veličinou došlo i na osobní kontakty, jejichž určitým završením je nahrávka vzniklá živě. Na té se Už Jsme Doma spojili s Randy Burnsem, aby nahráli podmanivý set skladeb The Residents s otiskem svého specifického autorského rukopisu.

Moravian Meeting je v zásadě oslavou nonkonformního divnorocku v tom nejlepším slova smyslu. Ostatně co jiného od spojení jmen The Residents a Už jsme Doma lze očekávat. Obě veličiny jsou v oboru avantgardou prodchnutého psyhoidního rocku kultem opředenými mistry.

Žesťová sekce tu hraje v mnoha ohledech prim, aby jednou stavěla melodické gradace, jindy se extaticky vrhla do hlubin kakofonického chaosu. To vše ale opakovaně přebijí silné písňe, jakou je třeba, původně z repertoáru Jamese Browna převzatá, This Is A Man’s Man’s Man’s World. Zde řádně překreslená k obrazu avantgardnímu. Opět si tu uvědomuji, jakou mám slabost pro to, jakým způsobem Už Jsme Doma využívají dechovou sekci, i to, jak má Randy Burns i dnes neodolatelně frackovský a do pitoreskních poloh se pitvořící hlasový projev. Oproti schizoidnímu futurismu klasických The Residents jsou ale aranžmá Už Jsme Doma krokem k relativně stravitelnému rocku a nutno podotknout, že písním tento kabát padne jako ulitý.

Samozřejmě není to deska, kterou si jako vatovou kulisu pustíte k vysedávání na home office či vaření nedělního oběda, ale pokud máte tu správnou náladu a necháte se pohltit atmosférou, dočkáte se neobyčejného zážitku, kde pitoreskní melodie nástrojů prostupují každým pórem a znepokojivé (a občas až neurotické) struktury vás obejmou svými drápy.

Rok vydání: 2022

Label: PHR Records

 1. Shorty’s Lament
 2. This Is A Man’s Man’s Man’s World
 3. Constantinople
 4. Six More Miles
 5. Smack Your Lips
 6. Never Known Questions
 7. Santa Dog
 8. My Window
 9. Smelly Tongues
 10. The Spot
 11. Death In Barstow
 12. Lillie
 13. Teddy

Už jsme doma & Buchty a loutky „Pět ran do čepice“

A druhý kousek od Už jsem doma, vydaný na LP v prakticky stejný moment nebo v podstatě v rozestupu pár dnů. Opět to není klasická řadová deska, ale poměrně speciální dílko se specifickým původem.

Ústřední postava Už Jsme Doma, Miroslav Wanek, před lety svou hudbou okořenil animovaný večerníček o krysách z moravského smetiště, jejich eskapádách a jejich ještě o poznání bizarnějších kumpánech. Toto dílko po letech rozvinul se svou mateřskou kapelou, doplněnou o pár hostů, a původně pouze kratičké, de facto podkresové, motivy doznaly proměnu v plnohodnotné písničky, kde každá je v zásadě mini příběhem jedné z postav večerníčku. Prolíná tu hravá pitoresknost Wankovi autorské tvorby s výraznou invencí kapely a dětsky bezelstnou melodikou. Chytlavé melodie doplňují hravé textové hříčky. Zdánlivě dětská témata jsou podána s lehkostí a z toho, co byl vlastně vedlejší produkt večerníčkové série, je regulérní album plné písní schopných oslovit jakoukoliv generaci. Oproti své standardní tvorbě Už jsme Doma je tu možná o poznání silnější akcent na přímočarou melodiku a chytlavost, což je vlastně plusový bod. V obalu desky najdete zpěvníky v pěti, ano pěti, jazykových mutacích, co víc, s texty převedenými tak, aby se písničky daly v daném jazyce zpívat za dodržení rýmů a akcentů. Což je samo o sobě obdivuhodné a balancuje na hranici uvěřitelnosti. Co víc, celá tahle sranda váží asi kilogram.

Ačkoliv právě od této desky jsem vlastně neměl žádné očekávání, proměnila se záhy v nečekaně příjemné překvapení. Vlastně je těžké výstižně opsat, jak dobrá je to deska. A pokud Už jsme doma s tímto repertoárem vystupují na koncertech pro děti, rád bych se na nějaký zašel podívat.

Rok vydání: 2022

Label: PHR Records

 1. Ježek Pačoška
 2. Slepíš Ivan
 3. Ropucha Dáša
 4. Rak Vincent
 5. Netopýr Florián
 6. Zlatohlávek Záhoř
 7. Ještěrka Karla
 8. Holub Emil
 9. Červotoč Artur
 10. Pavouk Pech
 11. Kocour Bruno
 12. Stonožka Viktorie
 13. Dvě krysy

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button