MCRecenze

Dumb Punts – Coupla Couplas

Když slyším novou australskou vlnu garážových, surfových, lehce popových a místy až moc indie kapel, vstupuju do zkouřeného a poměrně bezstarostného světa. Zdá se, že tihle vyparádění flákači nedělají nic mimo objednávání pizzy, popíjení, píchání, hulení a hraní s kapelou. Uprostřed endemického ostrova, kde se i voda ve dřezu točí opačným směrem, hrají nějaké podivné protinožské sporty a natáčí klipy, které mají v kombinaci se samotnou zvukovou složkou často posmutnělý a melancholický nádech. Zároveň ale nikdy nemají daleko k tomu do toho pořádně třísknout.

A tak se vedle známějších Drunk Mums nebo Skegss hlásí o slovo tříčlenná smečka Dumb Punts. Jsou z Melbourne, a ač v jejím čele stojí bratři Gallagherové, s Oasis určitě nechtějí mít nic společného.

[youtube id=“IRc0PQ_k9MY“ width=“620″ height=“360″]

Jejich debutový singl a úvodní skladba kazety Coupla Couplas s výstižným názvem Chiller, je přesně oním australským sedativem, které posluchače s nohama nahoře povalí do gauče. Veškeré zvuky zapadají do těžce vychillený koláže a společně pracují na tom, aby zpomalily veškerý okolní svět. A hymnický refrén předestírá i vpravdě rockový hlas Jamese Gallaghera, který může obzvlášť milovníky kalifornského frackovského feťáctví trochu zaskočit. Ale mně skřípavý, rozvrzaný a kousavý řev smíchaný s líným australským přízvukem sedí, obzvlášť, když je Coupla Couplas prostoupená ozvěnami Stooges a jim podobným.

V dalších skladbách Dumb Punts ukazují přímočarou punkovou tvář. Pissed On je dvouakordová óda na pocit „právě jsem se vylil,“ Ice Cream je nejdivočejší song o zmrzlině, jaký jsem kdy slyšel. Garáž punk v nejlepším slova smyslu.

A ještě jeden kus z krátké sedmisongové nahrávky mi vzal dech. Goon Sack je označení pro sáček levnýho vína, které v Austrálii teenageři nakupují v lepenkových krabicích, vzápětí chlemtají a nakonec zvrací. Špinavá pecka nasáklá grungem a další pádný důkaz, proč jsou Dumb Punts skvělá, řádně hlasitá kapela, poháněná správně zavšiveným kytarovým soundem.

Ostatní songy mně chytají až po delším čase – při poslechu My Street si vzpomenu na Replacements, Shred Till Ya Dead dostává svému názvu a dává si na čas se zběsilou závěrečnou gradací, ve zpomalených stonerských pasážích kupodivu připomíná Adolescents, bonusová skladba Hey You evokuje New York Dolls. Samozřejmě jsou to jen přirovnání a možné vlivy, Dumb Punts mají svou vlastní tvář, a na ní vzdorný frajerský škleb. Můžou si to dovolit, aspoň za mě patří Coupla Couplas (vycházející na labelu s neodolatelným jménem Pissfart Records) do toho nejlepšího z letošního roku.

Johnny Násilník

Jsem král panku, nikdo není víc pank než já. Napsal jsem dvě knížky, jedna se jmenovala Pank a druhá jinak, protože Pank se jmenovala už ta první.

Související

Back to top button