NovinkyPozvánky

Dubnové Brno je nabité koncerty. Z čeho je na výběr?

Březen – na koncert vlezem. Psal jsem nedávno s dávkou nadsázky a dementního humoru v nějakém textu. Duben – ještě tam budem, nabízí se teď. A platí to zejména, pokud pobýváte v Brně. Čtvrtý měsíc roku 2023 je tu totiž až po strop nabitý skvělými koncerty. A v tomhle textu se jich pokusím jich co nejvíc podchytit.

Nezapomeňte sledovat taky náš kalendář akcí, kam si můžete koncerty sami přidávat.

Catastrofy, Verrat, Kronstadt (Sibiř, Brno – 1. 4. 2023)

A začínáme z ostra – se slovenskými zbojníky Catastrofy, kteří hned prvního dubna vyplení brněnskou Sibiř. Místo valašky ti o hlavu omlátí kytary, udělají hrozný kravál a pak utečou zpátky za čáru. Tohle není apríl, i když se ti možná v moshi kolena smíchy podlomí. Jako doprovod Verrat a Kronstadt.

The Pau, Ctib, Snacktihief (Husa na provázku, Brno – 3. 4. 2023)

Punk against Lukashenko! V běloruských věznicích aktuálně sedí téměř 1500 politických vězňů. Jednou z mála organizací, která jim ve stínu současných okolností nadále pomáhá, je Anarchistický černý kříž Bělorusko. V netradičních kulisách Husy na provázku ho podpoří polská sólová umělkyně The Pau, rožnovský elektro-bard Ctib a domácí emo-zlodějové svačin Snackthief. Benefiční koncert je doprovodným programem k inscenaci Jedu do Magadanu: Nevěř, neboj se a nepros.

Hellschock, Death Culture Deprivation, G.U.T.S, Life Disappointment (Kabinet Múz, Brno – 5. 4. 2023)

Kdy jste naposledy slyšeli naživo nějaký pořádný stenchore? Že už je to dávno? V Kabinetu vám ho pátého dubna i s crustovou přílohou naservírují ti nejpovolanější – z Portlandu do Brna totiž míří členové Remains of the Day, Lebenden Toten nebo From Ashes Rise. Na moravskou metropoli zaútočí pod dobře známým jménem Hellschock. Jako bonus navác spousta domácího hluku, o který se postarají další tři kapely.

Myncryst, Nachttante, N00100000 (Sibiř, Brno – 14. 4. 2023)

Konec světa se blíží – cožpak by se ale mohl vzdalovat? Naděje na záchranu se upínají ke skupině elitních vědců soustředěných na nejprogresivnější výzkumné stanici Sibiř. Právě tady se pokusí pokořit čas a připravit lidstvo na svět po konci světa. Východiskem má být post-rock: něco, co je po něčem, co už bylo. Zahrají Myncryst, Nachttante a N00100000! Plusové body za popis události, který jsem beze studu částečně vykradl.

Sinks, Snackthief, Tomáš Niesner, Degens (Kabinet Múz, Brno – 17. 4. 2023)

Živijó! Živijó! Kulturní čtrnáctideník A2 slaví osmnácté narozeniny a pořádá oslavu – pro sebe, ale hlavně pro vás. Hudba, drinky a Ádvojka v Kabinetu Múz. Oslava je zároveň benefiční akcí na podporu dalšího rozvoje magazínu. Vy potřebujete svůj kulturní čtrnáctideník a Ádvojkový kulturní čtrnáctideník potřebuje vás. Kýženou vzájemnou symbiózu podpoří svými sety Sinks, Snackthief, Tomáš Niesner a Degens.

Havukruunu, Wayfarer (Kabinet Múz, Brno – 18. 4. 2023)

Vikingové, kovbojové a koňská dávka black metalu. Zatímco vikingské ságy patří mezi očekávatelné black metalové vlivy, inspirace širou prérií a kolty zavěšenými proklatě nízko možná překvapí. Že to ale dohromady funguje ukáží v Salónu, pardon, Kabinetu zámořští kovbojové Wayfarer. A aby bylo multikulturní složce večera učiněno zadost, spolu s nimi na pódiu stanou Havukruunu, finští potomci vikingských hrdinů z nekonečných severských hvozdů.

Kurvy Češi, Neřád, Perly sviním, Party Trasher, Godot Youth (Sibiř, Brno – 22. 4. 2023)

Čekání na punkáče… pomalu končí. Nečekejte ale žádné absurdní drama, na jehož konci stejně nikdo nepřijde. Na Sibiř se totiž dostaví hned pět kapel a místo absurdního dramatu předvedou neméně absurdní hardcore punkovou show. Kurvy, svině a ničitelé každé párty – tohle bude ukázkový neřád. Už 22. dubna na Sibiři. Pro včasné příchozí jako bonus chvíle poezie, než se to celé sesype. Pro všechny příchozí jako bonus vegan dobroty.

Weedpecker, Dopelord, Acid Row (Kabinet Múz, Brno – 28. 4. 2023)

Senzační stonerový svátek – hlásí na webu Kabinet Múz. A má pravdu – tohle je opravdu čistokrevná oslava do nekonečna se opakujících riffů zabalených do hutného kouře a táhnoucích se jako bláto z močálu. Třešničkou na tomhle zmrzlinovém poháru, který je zvláštně cítit trávou, je pak dávka psychedelie. Tu sebou přivezou zejména polští Weedpecker. O krok hlouběji do temnoty se vydávají jejich souputníci Dopelord. No a domácí zástupce? Kdo jiný by do téhle atmosféry zapadl lépe než Acid Row.

Portrayal of Guilt, MÜSCLE WÖRSHIP, Protijed (Kabinet Múz, Brno – 29. 4. 2023)

Poslední dubnovou sobotu bude Brno na spadnutí – může za to hned trojice koncertů. Pro nás je ale jasnou volbou právě tenhle – do Kabinetu totiž zavítá pořádně hlasité a pořádně temné texaské screamo-hardcorové trio Portrayal of Guilt. Tahle na pohled nenápadná kapela už několik let trhá scénu na cáry a nyní poprvé zavítá do Brna. Na záda vám přitom naloží takový náklad utrpení a mizérie, že bude lepší, když si zajistíte odvoz. Jako support kansasští MÜSCLE WÖRSHIP a domácí sXe Protijed.

Ohnivé plamene, Krstní otcovia, Abuol, Atom Womb (Hlubna, Brno – 29. 4. 2023)

Druhý z trojlístku koncertů ukončujících dubnovou horskou dráhu. Tajemným a do tmy zahaleným prostorem v Zábrdovické ulici se rozezní melancholické, podmanivé i kousavé kytarové tóny. Dark country, alt rock, psychedelic punk – tohle ti zamotá hlavu tak, že už možná nikdy nenajdeš cestu ven. O pomoc můžeš poprosit kapely Ohnivé plamene, Krstní otcovia, Abuol nebo Atom Womb. Možná tě ale jenom vtáhnou ještě hlouběji – tak pozor.

Death Crusade, How Long?, Adacta (Vegalité, Brno – 29. 4. 2023)

Zatímco kabinetu bude vládnout Texas, o kus dál ve Vegalité budou neúprosně diktovat matadoři gdaňského crust/punk/metalového podsvětí Death Crusade. Trochu jiná technika, ovšem stejná temnota a síla. Blast beaty, metalovej zvuk a chuť předvést novou nahrávku v tom nejlepším světle. Jako support těšínská šestihlavá saň How Long? a kultovní bratislavská Adacta.

Související

Back to top button