LPRecenze

Do Řady! – Join The Army?!

Vybavuji si, jak se na troskách V3S, doplněni o Hoška z v té době nefungujících Plexis, vyloupli na scéně Do Řady! Místní punk byl v tristní kondici poté, co jsme přežili několik let trvající StBácký velký hon na punks a převážná většina kapel předchozí generace to z nejrůznějších důvodů zabalila. Do Řady! dík tomu rozčeřili vody značně vyprázdněného rybníka, o to víc, že byli obdařeni slušným citem pro psaní silných popěvků a výrazných rifů. Jejich třískladbová, v Polsku vzniklá nahrávka, patří k tomu nejlepšímu, co tu ve škatulce punk před převratem vzniklo, a popravdě pro mě jsou ty tři skladby dosud asi tím nejlepším, co kdy kapela nahrála. Možná i dík z nouze použitému automatickému bubeníkovi a jeho strojové monotónnosti. Nicméně přede mnou se na gramofonu točí reedice prvního alba kapely, což je už samozřejmě jiný příběh. Na rozdíl od mnoha jiných Do Řady! neskončili v náručí některé z místních velko-kšeftařských firem a roku 1991 natáčí své album pro obskurní firmu Artson. To se po vydání mihne na pultech obchodů a záhy nenávratně zmizí. Dodnes si vybavuji, jak jsem se neúspěšně pokoušel sehnat pár kopií na výměnu pro známé v zahraničí.

[youtube id=“zysHnBU_kcQ“ width=“620″ height=“360″]

Desku otvírá song Do řady!, uvádějíc posluchače do hudebního světa kapely.  Do Řady! servírovali punk, mající v mnoha ohledech blízko k tomu, co hrály polské kapely půle osmdesátých let. Melodika rodného jazyka přirozeně plyne a je provázena rify, které si berou své inspirace z různých podob punku. Tu zaslechnete špetku Dead Kennedys, jindy pro změnu Peter & The Test Tube Babies či Angelic Upstarts a tempově se ze středních poloh občas Do Řady! vydají do super rychlých hardcore punkových vod. Mísí se tu tvorba před i popřevratová, ta novější celkem znatelně v lyrice akcentuje dobovou realitu, takže si dobu vzniku dané písně uvědomíte i při prostém poslechu. Závěrečná Nikomu nic zůstává v mém světě tím nejsilnějším, co Do řady! napsali a je skvělou tečkou za celou deskou.

Reedice prošla remasterem a zní skvěle, i textová vložka prošla menšími změnami k lepšímu, jen obal byl u původní edice na hezčím papíře. Vše je doplněno malou kolážovou knížečkou s archivním materiálem, kde mě samozřejmě jako první praštila do nosu má fotografie, jako ilustrace legendárního anti-punkového novinového článku „I mládí má své stíny“. Je dobře, že éra reedicová dorazila už i do Čech a tahle deska přestane být záležitostí pár vinylových snobů, platících tisíce za kus vinylu a papíru.

Do Řady! se ve své době podařilo natočit jednu z nejautentičtěji znějících punk desek v místním prostředí, a co víc, ta i po čtvrtstoletí celkem úspěšně přežívá v neúprosném testu časem.

Info

Label: Véva Records
Rok vydání: 1992 / 2017

Tracklist

1. Do Řady!
2. Dost nám to vadí
3. Občane
4. Šampus
5. Hlava
6. Pogobál
7. Tak se přidej
8. Všichni
9. Federální vládo
10. Se slevou
11. For stupids
12. Gastarbeiter
13. Nikomu nic

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button