Reporty

Divoká neděle v Praze s dokonale uhrančivými Cheap Wine i hardcorovou seancí v Eternii

Mnohem lepší, než se v neděli odpoledne kopat do zadku v Plzni, bylo sednout do auta s partou kolem strmě, řekněme až raketově stoupající mladé naděje, hardcorové drtičky Hyacinth, a vyrazit na Goulash Bowl s podtitulem „Halloween Sunday Hardcore Show“ na půdě smíchovské Eternie. Krom zmíněných plzeňských brusičů hardcoru jsme jeli i na těžkotonážní mariánskolázeňské klasiky Eat Me Fresh (Mariánky se zas jednou potkávají v Praze…) a švýcarské hardcore punk thrashové sirény a démony Lifecrusher. Myslel jsem si, že si budu muset vybrat a oželet dotek Žižkovské noci a její zakončení v Crossu s francouzskými miláčky Cheap Wine. Nečekal jsem ovšem, že věci se vyvinou jinak a situace nám bude příznivě nakloněna.

Po cestě do Prahy byl občas zázrak, že jsme se s autem udrželi na silnici a někdo nás rovnou nesestřelil, ale najednou už stojíme na příjezdové cestě k zadnímu traktu budovy Eternie a na město padá studený večer. Vražedná vybíhačka do schodů, občerstvení, rychlý zvučing Hyacinth a návštěvnice a návštěvníky to hned táhne před skejtovou rampu, aby zakusili nekompromisní a brutální nářez a bolavé ušní bubínky. U tak mladé kapely nelze říci, že „zraje“, ale tihle sympatičtí mladíci na sobě vážně tvrdě makají a snaha už nese ovoce. Prozradil bych víc, ovšem nechám si nějakou tu novinku na příště AKA „stay tuned“. Zatímco si v klidu postávám a podupávám v bezpečné vzdálenosti od kotle a předních řad (ti akčnější prominou, ale divoké rozlámání vedví nebo i na více částí už trochu nezvládám), sypou se na mě ostré riffy, celý prostor duní a lidé kolem najednou létají vzduchem. Večer se rozproudil během pár chvil. Motorky a drbanice.

Mariánskolázeňští hardcoroví Eat Me Fresh urazili od založení pěkný kus cesty a léta hraní, praxe, života na tour a šíření pozitivních vibrací z nich jsou cítit na kilometry. Dnes už stálice hardcorové scény nejen v Čechách, ale i po Evropě, dokáže rozmetat publikum a způsobit záchvaty moshovacího šílenství lusknutím prstu. Nebo spíš hrábnutím do nástrojů. Ale i změna je život a tak má kytarista Mára novou kytaru, kterou dostal od přátel k narozeninám, a na postu basáka se objevil Mára z Hyacinth. „Freshky“ drtí nekompromisní hardcore s neztenčenou silou. Čas běží a já si uvědomuji, že kytaristu švýcarských Lifecrusher odněkud znám. Sám mi pak připomíná, že před zhruba rokem a půl dělal řidiče na turné hardcore thrashových šílenců Deconvolution a všichni spali u nás na bytě v Plzni. Scéna je malá a kouzelná. Než ale stihnu zkouknout set Lifecrusher, na něž jsem se těšil a čekal nášup ženských zpěvů a řevů, táhne mě to s (třetím) Márou fotografem do Crossu, kde prý francouzští psychedeličtí sympaťáci Cheap Wine budou začínat déle, než bylo v plánu, a tak je v klidu stihneme.

Koncert Cheap Wine v Cross Clubu v rámci zakončení festivalu Žižkovská noc lze bez velkého přehánění zařadit na přední pozice listu nejlepších klubových zážitků letoška. Ano, minulá i aktuální sezóna byla osekaná a limitovaná situací kolem viru, ale přece jen se opět děje hromada akcí. A to, co předvedli Cheap Wine během natřískaného setu, bylo jednoduše dechberoucí. Zahaleni v kouři a dýmu zněli jako reinkarnace Jima Morrisona, který ale odešel do pouště na tripu s Jimim Hendrixem a jejich jamování chytlo písečný stonerový směr a těžší zvuk. Parta profíků je schopná vyseknout dvouminutové vypalovačky, ale i pěti- a víceminutové velké skladby, se sóly a vyhrávkami, kde se vyřádí všichni členové kapely, která je skoro jako malý orchestr. Zpěvák Mathieu má parádní barvu hlasu a do toho kouzlí s těreminem a strhává lidi kolem k euforii a uvolnění. Psychedelie se střídá s bluesovými náladami a stonerovou špinavostí. Je to chytlavý rock’n’roll se vším všudy, jenž baví a je krásně barvitý. Dle reakcí rozdováděného publika jsem nebyl sám, koho „Levné víno“ neboli „Čůčaři“ chytli a nepustili. Jsou jednou z kapel, s jejichž zpěvákem si druhý den na pomejdanové kávě svěříte navzájem pěkný kus životního příběhu.

Foto: Marek Soukup

Tony Youngfield

Sometimes antisocial, always antifascist. Sailor of rock'n'roll since 2007, journalist since 2013. DJ Tony Looney Drill since 2018. You have no right to know anything more about me.

Související

Back to top button