LPRecenze

RECENZE: Dirty Old Dogs – Let’s Burn Heaven Again

Svět hoří, loď se potápí, hezké věci končívají a těžko odhadovat, jestli vůbec někdo z nás vyvázne živý. I přes všechny těžkosti lze ovšem s jistotou říci několik věcí – vinyl stále žije (a v posledních letech se dokonce vrátil na výsluní a vládne), desky se točí, myšlenka konceptuálních alb ještě nezmizela a občas se ji i podaří dotáhnout do zdárného konce. Olomoucké partě Dirty Old Dogs se to s do detailu promyšlenou deskou Let’s Burn Heaven Again podařilo.

Album je důkazem, že konceptuální desky neztratily nic ze svého kouzla a dokážou být i dnes zajímavé – pokud jsou ovšem dobře zpracovány a mají nosné nápady a myšlenku. Mám rád, když hudba vzbuzuje nejen sluchové vjemy a vnitřní emoce, ale vyvolává i vizuální asociace nebo působí na další smysly. U alba Let’s Burn Heaven Again mě napadaly filmové souvislosti a pokud si ho pořídíte, bude mimo jiné oblažen i váš čich. Ano, natolik jsou tento hudební nosič a jeho příslušenství a obal vyšperkovány.

Sotva se deska roztočí a začnete se s ní sžívat, zjistíte, že je depresivní od začátku do konce, ale kouzelně nevtíravým způsobem, plyne si vlastním tempem. Je plná melancholie a smutku na hraně snesitelnosti, ovšem netřeba brát toto konstatování vždy ve špatném slova smyslu. Žánrově se projdeme mnoha kouty hudebního světa, od silně devadesátkové nálady, plné grunge, stoneru, rocku a shoegaze třpytu, přes blues rock a psychedelii až po soundtrackový ambient a zvukové kytarové plochy. Skladbami se prolínají a opakují motivy, jejichž provázanost je vskutku poctivá – očista ohněm, destrukce, konec vztahů a třeba i světa, potřeba zániku pro vznik něčeho nového, ovšem bez vyslovení tohoto požadavku; možná už je zapotřebí pouze to spálení, zničení… A nic potom.

Motiv ohně a pálení vzpomínek není obsažen jen v hudební složce desky. Když si prohlédnete a užijete obal a fotky na něm, zjistíte, že jste v klidu a spokojení usnuli uprostřed požáru a hořící krajiny. Zaspali jsme a konec jsme si ani nestihli uvědomit – kouř nás zadusil, než jsme mohli uhořet. Texty jsou takřka „vypálené“ černě na černém papíře, což značně ubírá na čitelnosti, ovšem přidává na autenticitě. Album je uzené v kouři a občas se při kochání umažete od zbloudilého uhlíku, což mluví samo za sebe.

Pocítili jste v životě vícekrát než jednou nutkavou potřebu vypadnout, zmizet, zúčtovat s minulostí a začít znovu nebo alespoň lépe? Pak budete rozumět hned úvodnímu songu Sleeping Town. Rozjezd desky je to sice pomalý, o to ale naléhavější. Vlajková skladba Let’s Burn Heaven Again má westernovou country atmosféru v duchu kombinace Ennia Morriconeho a Orvilla Pecka. Je to sice povědomý a mnohokrát použitý sound, ale tematicky se hodící do apokalyptické atmosféry. Mazzystarovské kytary a klávesy dodávají nepopiratelný devadesátkový pocit a zapadlým pouštním westernovým městem prochází Nick Cave, zabraný do rozhovoru se sólovým Iggym Popem. Upside Down (Vertigo Song) je hořkým postesknutím nad bezradností a postmoderní ztraceností ve zmateném světě. Personal Darkness je plná vnitřních démonů, s nimiž dennodenně bojuje každý z nás. Po všech příbězích, obsažených v tomto hořícím albu, jehož název ani název kapely nejsou vlastně nikde na obalu vyvedeny velkým písmem (k tomuto zjištění slouží papírová „spona“ s vyřezanými nápisy, držící pohromadě rozevírací gatefold obal), se dočkáme instrumentálního tracku Deaf Mantra, vyprovázejícího nás kytarovými stěnami, zvukovými plochami a pocitem, že možná není všechno ztraceno, ale moc šancí stejně nemáme…

Let’s Burn Heaven Again je hudební depresí spíše pomalejšího tempa, přinášející bolestivou katarzi a očistu ohněm. Jak bylo řečeno, na výletě, lemovaném vzpomínkami a variujícím od grungeových vod přes blues rock, stoner, shoegaze nebo psychedelii, se musíte soustředit a plně se do alba ponořit. Odmění vás smutně a nepříliš optimisticky, ale i takové cesty musíme projít.

Label: Indies Scope

Rok vydání: 2021

  1. Sleeping Town
  2. One Day
  3. Let’s Burn Heaven Again
  4. Like A Dog
  5. All The Sirens
  6. Crow In The Abyss
  7. Personal Darkness
  8. Upside Down (Vertigo Song)
  9. Deaf Mantra

Tony Youngfield

Sometimes antisocial, always antifascist. Sailor of rock'n'roll since 2007, journalist since 2013. DJ Tony Looney Drill since 2018. You have no right to know anything more about me.

Související

Back to top button