LPRecenze

RECENZE: Dezinfekce – Předstírat štěstí chce trochu cviku

Dezinfekce z Českých Budějovic má za sebou již těžko uvěřitelných 30 let existence, zvláště s ohledem k tomu, že její členy si vybavuji jako teenagerské hardcore punks právě z časů, kdy svou kapelu asi tak dávali dohromady. Zároveň jsou kapelou, která nechrlí nahrávky jako na běžícím pásu. Po pár kazetách v devadesátých letech je aktuální deska vlastně teprve čtvrtým řádným albem, pokud tedy mluvíme o albu v konvenčním klasickém chápání termínu.

Desítka skladeb nabízí Dezinfekci s jejím charakteristickým zvukem a vlastně všemi atributy. Zlehka metalovou kytaru, nezaměnitelný hrdelní křik zpěvu, ohýbající češtinu do intonačních poloh „jako“ amerického načuřeného hatecore. To velice efektně působí v celkovém hudebním koktejlu, který kapela nabízí. Zároveň jsou momenty, kdy nepozorný posluchač těžko rozklíčuje, že se jedná o češtinu, což ale pro vykreslení celkové mozaiky není nic proti ničemu a nemám s tím problém. Tempa jsou svižná, motivy neobehrané a aranže nabízí čas od času velice nekonfekční postupy a přemostění. Dezinfekce samozřejmě v zásadě čerpá z hardcore punku osmdesátých let, aby souběžně vstřebávala vlivy podstatně mladší, především pak po zvukové stránce, a na těchto základech stavěla svůj velice specifický projev. Ten dokázala kapela definovat již na svých prvních deskách a zde je v zásadě pouze dál rozvíjen. To vše se pojí s pochmurnou lyrikou, která je kritická, mrzutě nabručená i navztekaná. Vrátím-li se ke zvuku, ten skvěle přenáší do drážek desky sílu kapely a v podstatě nemá slabinu.

Co je slabinou, je poněkud jednolité vyznění celé desky, ze které téměř nevyčnívá jediný výraznější prvek, schopný chytnout prvním poslechem a nepustit. Nahrávka tak sice srší energií a obsahově kousavým vztekem, ale bohužel má tendenci tak trochu prošumět kolem vás bez zanechání silnější stopy, pokud se jí nepokusíte proniknout pod povrch. Dezinfekce je obecně kapelou, která si zaslouží mnohem větší pozornost, než jaké se jí dlouhodobě dostává, a aktuální deska je toho skvělým důkazem.

Rok vydání: 2022
Label: PHR Records
1. Až dojde na tvý slova
2. Vítej doma
3. Architekt bezmoci
4. Souboje bílých holí
5. Úkryt
6. …ještě poděkuješ
7. Pěšáci
8. Neptej se proč
9. Moře
10. Žer

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button