LPRecenze

Degradace – B-Side Blues

Hallelujah Punk’n’Roll! Ostravská Degradace dělá všechno pro to, aby vymazala svou vlastní minulost, a letošní album, které vyšlo u Papagájův Hlasatel Records, jim v tom výrazně pomáhá. Nějaká citlivost je tatam, v současné době je sound Degradace nejvíc podobný poslední nahrávce od Plexis a ačkoliv deska nese název B-Side Blues, bluesovým aranžím je už definitivní konec. Rudee vyrostl v signifikantního frontmana a je tak trochu superpadouchem z bondovky, co přestřihl brzdové hadičky, a album tak díky němu jede prudce srázem, zatímco kapela prostřední pedál mačká, jen aby se neřeklo. O pořadí písniček na nové nahrávce vás Degradace nechá rozhodnout sama, vinyl má totiž dvě B-strany. Já zvolil oficiální řazení.

Jak příznačné, že Degradace začne písničkou Rychlá jízda. Klipovka, která se na začátek skvěle hodí, přesto mám radost, že lepší kousky má kapela v záloze pro zbytek stopáže. Třeba skladbu Píšu dál, kterou načne vynikající basová linka (s ještě lepším basovým zvukem) a zaujme neorganizovanými hammondkami v podkresu. V téhle pseudogotické garáži se mi Degradace strašně líbí a klidně bych podobně laděných písniček, založených na výrazné repetici, na desce snesl víc. V Bullshit kluci možná až moc tlačí na pilu a dostává je to do poněkud nepřirozené polohy. To tak trochu platí i o písničce Outsider, kterou ale nečekaně prořízne famózní sólo na saxofon a tenhle moment je z první B-strany dobře zapamatovatelný. Povedená jé i skladba Chtěl bych, která má takový tuzemský uvolněný devadesátkový feeling, a to Degradaci svědčí.

[youtube id=“RzhkzbtnsF8″ width=“620″ height=“360″]

Druhou B-Side otevře taky rychlá jízda, i když s názvem Proč NE? Ale opět se Degradace ukazuje v lepším světle písničkou Mám tě, kámo, ve které akustická kytara vypomáhá v perfektních slokách a následně graduje bridgem do jednoduchého refrénu. Tohle je skladba, na kterou si dokážu vzpomenout hned po probuzení, tak jako se mi to stalo dneska. V přesné opozici k haberovskému „chceme celý svět“ je písnička Alright se sympatickým „mám svůj život, já nechci mít všechno“. Hodně baví i jediná písnička z desky, která se ohlíží přes rameno na staré časy. Slobodná je totiž nejvíc podobná Degradaci z minulé dekády, hodně odkazuje na klasický rock‘n‘roll a chytře spojuje dva zdánlivě nesourodé motivy.

Degradace přišla s víc než povedenou deskou! Dvanáct různorodých písniček, které jasně spojuje stejný rukopis, kapela vyšperkovala na tuzemské poměry neotřelými aranžemi. Tak trošku mě štvou berličky v podobě anglických slov a anglické výslovnosti, ale tohle si Degradace s sebou nese historicky a tak trošku mě to štvalo vždycky. V textech na B-Side Blues ale nyní sází víc na srozumitelnou přímočarost a ve většině zářezů je to ku prospěchu písničkám samotným. Je jasné, že dalším kapelám, které vznikly kolem roku 2000, Degradace touhle nahrávkou nelítostně hodila rukavici!

Info

Rok vydání: 2016
Label: PHR
Link: degradace.cz

Tracklist

01. Rychlá jízda
02. Nevěra
03. Píšu dál
04. Bullshit
05. Chtěl bych
06. Outsider
07. Proč NE?
08. Mám tě, kámo
09. TV Jaj
10. Alright
11. Slobodná
12. Příliš mnoho

Danny

V osmé třídě napsal nejlepší slohovku, na což už bohužel nikdy v životě nenavázal. Každý týden uváděl vcelku bezvýznamný pořad na Rádiu Akropolis. Zkusil to neúspěšně v pár kapelách s kytarou i baskytarou - stejně ho ale jen zajímá, co si vzít na sebe na pódium. Chodí pít na koncerty a číst do hospody. Stejně obratný za klávesnicí, jako za barem. V Kids And Heroes je od ledna 2011. Pražák v Brně, otec, introvert. Kontakt: dannyboy@kidsandheroes.com

Související

Back to top button