Rozhovory

Davová Psychóza: Sloboda nie je zadarmo, treba o ňu bojovať

Bratislavská legenda Davová Psychóza opäť prichádza s časovo náročnou šnúrou koncertov po oboch republikách. Marcel a Jano, dve ústredné postavy stihli predstaviť, čo chystajú a pozitívom je aj zmienka o pripravovanom novom EP.

Opäť leto a opäť turné Davovej Psychózy, už to začína byť tradícia. Čo chystáte na tohtoročnom turné nového? Aký bude mať podtitul?

JANO: Neviem či to má vyznieť z tvojej otázky ako dobrá alebo zlá tradícia, ha ha ha… Každopádne je tu turné 2013, stále hráme a tešíme sa na ľudí na koncertoch. A podtitul? Má trošku dlhší názov, ale vystihuje presne to ako to funguje, hlavne v Západnom svete… Samozrejme , je to zjednodušený výklad.

MARCEL: Trošku zmeníme playlist oproti minuloročnej šnúre, je to turné bez názvu, jednoducho Davová psychóza Live 2013, s podtitulom Spiritual Harmony of this World.

V Bratislave ste dali až dva koncerty v dvoch rôznych kluboch, je to z dôvodu, že chcete radšej menší priestor a dvakrát alebo jednoducho dva koncerty na úvod a na záver je pre Bratislavu prijateľné?

JANO: Je to skôr symbolické, chceli sme dať dva koncerty a toto boli voľné dátumy a v podstate aj iný klub.

MARCEL: Skôr je to z toho druhého dôvodu.

V Českej republike je pomenej vašich koncertov, predsa len na Slovensku máte viac fanúšikov? Premýšľali ste aj nad koncertmi aj v iných okolitých krajinách alebo vzhľadom na slovenské texty je to komplikované?

JANO: Prvú časť otázky by som nechal na chalanov, nejak mi už uchádzajú podrobnosti v rámci festivalov, vyšlo to tak ako to je… V podstate vždy rozmýšľame o hraní mimo  krajiny, ale hrať nejaké fesťáky nie je jednoduché a mať samostatné koncerty v kluboch v lete, keď ľudia sú väčšinou mimo mesta, vieš ako to je…

MARCEL: Myslím, že to je celkom vyrovnané, pomer koncertov v ČR/SR. Chceli sme hrať viac festivalov, takto to vyšlo. Poviem ti otvorene, je veľmi veľa kapiel, organizátori si vyberajú, samozrejme aj podľa ceny, chodí menej ľudí na koncerty. V minulosti sme hrávali vonku častejšie, teraz sa viac sústreďujeme na Čechy/Slovensko, aj kvôli Janovi. Čo sa slovenčiny týka, hodne ľudí, napr. v bývalom východnom bloku, to vníma ako oživenie, „exotiku“.

Davová Psychóza má dnes veľmi obmedzenú možnosť tvorby nových skladieb, keďže spevák je dlhodobo v zahraničí, ale predsa, pokúšate sa niečo dávať dokopy, aspoň inštrumentálne zatiaľ? Celkovo, je reálny v blízkej budúcnosti nejaký nový album?

JANO: Je pravda, že tým, že žijem mimo SK je to oveľa zložitejšie, musím zložiť poklonu chalanom, že to zvládajú aj v takejto podobe… Ale my to nevzdávame, ideme ďalej, robíme na nových veciach, takže niečo určite bude…

MARCEL: Áno, robíme nové veci, teraz by sme chceli vydať EP.

Kapela je o 25 rokov staršia, zmenili by ste niečo, čo sa týka kapely z toho obdobia? Stojíte si rovnako za každou skladbou?

JANO: Je jasné, že pribúdajúcimi rokmi človek vidí veci ináč, ako keď bol mladší a vždy sa dá niečo vylepšiť, ale v zásade myšlienky, ktoré sme prezentovali vtedy a vlastne aj teraz sa nemenia.

MARCEL: Myslím, že nie je dôvod meniť niečo, čo bolo napísané, zložené. Môžeme len improvizovať, a vlastne to je aj skvelá možnosť a výzva k improvizácii. Držať sa striktne zaužitých vecí, vedie k skostnateniu. Za každou skladbou, ktorú hráme, si stojíme, ale iným spôsobom.

Davová Psychóza bola vždy angažovanou kapelou. Ako vnímate aktuálne demonštrácie v Turecku? Viete si predstaviť obdobné dianie aj v našich lokálnych podmienkach, alebo vnímate slovenský národ, ako národ „mlčiacej nečinnej väčšiny“?

JANO: Dianie v Turecku samozrejme sledujem a držím im palce… V zásade si myslím, že ľudia keď nesúhlasia s politickým režimom, hlavne keď ten režim začína byť autokratický (poznáme to aj v SK, však?), tak by mali ukázať svoju nespokojnosť, pretože sloboda nie je zadarmo, treba o ňu bojovať, ináč sa z ľudí stanú otroci systému, v ktorom žijú. Žiaľ, v SK akoby ľudia žili v nejakom zakliatom sne, kde všetok ten hnev sa preberá hlavne v krčmách… Tam sa tá sloboda nevyhráva a presne toto vyhovuje ľuďom čo držia systém – ekonomiku pevne v rukách. Ale jedna vec je istá… Politici sú obrazom ľudí v krajine, takže ak nadávame na politikov, tak nadávame vlastne sami na seba. Ale mám taký pocit, že nám to takto vyhovuje, ináč by tu bolo presne to, čo sa deje teraz v Turecku.

MARCEL: Protesty v Turecku sú čistý prejav vzbury proti arogancii a korupcii moci. Odpoveď takejto moci je po celom svete rovnaká: násilná, brutálna, tragická.  Čo sa tejto krajiny týka, takéto masové protesty nie sú možné, aby vznikli.  Tu je väčšina ľudí nespokojná, to je isté. Ale to, čo bráni Slovákom vyjsť do ulíc, alebo ešte lepšie zaujímať sa, rozmýšľať a deštrukcii pomôcť zabrániť, to je psychická, mentálna blokáda, ktorú mi tu všetci máme, v rôznej miere. Je to spôsobené výchovou, dedičstvom a teda históriou.

Marcel vystúpil aj s akustickou verziou Davovej Psychózy, ako sa to ujalo? Pozitívny ohlas?

JANO: To je skôr otázka pre Marcela…

MARCEL: Ohlas je pozitívny, ujalo sa to!  Robil som niekoľko koncertov, aj s kamarátom, ktorý ma doprevádzal. Budem v tom pokračovať, ale s novými, mojimi skladbami.

Související

Back to top button