Magazín

Czeching 2014 zná vítěze – Český rozhlas pošle do zahraničí Wild Tides

Už podruhé Ajva a Stano z Českého rozhlasu Vltava pátrali po neoposlouchaném českém hudebním talentu, který má šanci oslovit posluchače evropských rozhlasových stanic. A opět ho našli! Zatímco loni hudebně-exportní podnik ještě pod původním názvem Přestřelka Speciál vyslal do evropského éteru melancholickou dívčí dvojici Never Sol, letos se projekt překřtil na Czeching, aktuální česká hudební naděje je mnohem nabušenější a jmenuje se Wild Tides. Do Czechingu je nominoval Pavel Turek z Respektu a od šestičlenné odborné poroty obdrželi celkem 31 bodů, které jim vynesly v soutěžní části Czechingu 2014 první místo.

[youtube id=“tFsVP-b0oRA“ width=“620″ height=“360″]

První kroky jménem Wild Tides udělal kolem roku 2011 zpěvák a kytarista Jakub Kaifosz sám, když se najednou ocitl bez kapely, zato s poměrně jasnou hudební vizí. Nahrál úplně sólo dvě skladby, pověsil je na web s inzerátem, že hledá spoluhráče do kapely, a odjel na líbánky. Kupodivu brzy na to přišla odpověď od Michala, který hraje na bicí, že je připraven do toho jít. Naopak s Vegym, který vedle WT stíhá ještě několik dalších kapel, se Jakub znal od šestnácti. A přestože se do té doby nijak zvlášť nemuseli, vytížený kytarista na nabídku kývl. Na jedné zkoušce se mihla i basistka, ale poté, co se už neukázala, trojice usoudila, že takhle jejich hudba vlastně zní v pořádku a půjde to i bez regulérní baskytary.

Za poměrně krátkou dobu Wild Tides odehráli úctyhodný počet koncertů v České republice, na Slovensku, v Holandsku a Německu. Přestože si dávají se studiovými nahrávkami hodně záležet (dvě EP, jeden singl a loňské debutové album „Hung Loose“), stěžejním důvodem existence kapely je živé hraní, díky kterému se utěšeně rozrůstá i okruh fanoušků. Pódium navíc neslouží pouze k interakci s publikem, ale jakkoli absurdně to zní, tak trochu supluje i zkušebnu. „My když s Michalem děláme nějakou písničku, chceme to mít především co nejdřív z krku, což už teď vlastně dospělo do takovýho extrému, že nezkoušíme vůbec, a ty písničky, který jsme třeba dodělali až ve studiu, hrajem všichni spolu poprvý vlastně až naživo. Chudák Vegy, ten se k těm songům někdy dostane i tak, že mu nahraju ´tutorial´ nasucho na kytaru na webkameru a pošlu mu to mailem a on si z toho pak už něco vykouzlí a je to. My prostě holt neumíme zkoušet, my umíme hrát koncerty,“ vysvětluje Jakub a možná tím i odpovídá na otázku, kde se v téhle české partě bere ta samozřejmá autentická energie.

CZECHING každoročně od září do prosince ve čtyřech hodinových vysíláních hodnotí aktuální české hudební šance na evropské a světové hudební scéně za účasti šestice renomovaných odborníků. Ti následně nominují šest kapel či hudebních projektů, splňujících následující kritéria: mělo by se jednat o jména stojící mimo hlavní hudební proud, která doposud nezaznamenala výraznější úspěch v zahraničí a jejichž produkce má šanci zaujmout i zahraniční posluchače. Vítězi klání pak Český rozhlas nabídne pořízení profesionální nahrávky v karlínských nahrávacích studiích. Výsledek této recording session současně obdrží i rádia sdružená v Evropské vysílací unii (European Broadcasting Union). V posledním prosincovém dílu Czechingu se posluchači mohou seznámit jak s nahraným setem vítězné kapely, tak se zahraničními výstupy celého projektu, včetně přímých reakcí hudebních dramaturgů a redaktorů vybraných evropských rádií.

Czeching 2014 je přesně v polovině. Po úvodní debatě se šesticí odborníků – Jana Kačurová – Apačka (Full Moon Magazine, agentura KEYO), Bára Šubrtová (United Islands), Pavel Kučera (hudební ceny Apollo), Libor Lisý (EMI Music), Pavel Turek (týdeník Respekt) a Tomáš Zdeněk – Lorenzo (Cross club) – první říjnovou středu zazněly i jejich nominace. Letos se o šanci prolétnout evropským éterem střetli: Kaplan Bros („PorQ“), Manon Meurt („To Forget“), Adrian T. Bell („Realize“), Klara. („Survival“), Worldhood („Random Nights“) a Wild Tides („Longing“).

Kterou z nominovaných skladeb byste rádi poslali za hranice? Hlasujte až do 25. listopadu v anketě VOTE FOR YOUR FAVOURITE CZECH SONG!

Wild Tides nyní čeká natáčení v karlínských studiích Českého rozhlasu. 5. listopadu od 19 hodin odvysíláme na Českém rozhlase Vltava v Čajovně 3. díl Czechingu za účasti samotné kapely a hudebního publicisty Pavla Turka. A 3. prosince vyvrcholí letošní Czeching vysíláním, v němž zazní čerstvá nahrávka Wild Tides z Karlína i komentáře zahraničních hudebních odborníků. A pak už jedou Wild Tides do evropských rádií. Držte spolu s námi tomuto divokému vlnobití z Prahy palce!

Back to top button