Pozvánky

Country pankáč Will Wood se i s posilou vrací do Plzně

Říká se, že chlápek s kytarou na publikum vždycky zabere. Někteří one man army hudebníci zaujmou méně či více, avšak jsou takoví, jejichž projevu, hudby a charismatu se nemůžete nabažit a jste zatraceně vděční za to, že se pravidelně vrací do vašeho města. Neodolatelnou postavičkou písničkářské části alternativní hudební scény je i William Wood ze vzdáleného Nového Zélandu. Will se s ničím nepáře, dorazí do Evropy, po starém kontinentu se pohybuje vlakem, nebo jak se dá, jen s pár krámy v batohu a kytarou. Do Plzně, konkrétně do našeho oblíbeného podniku Sally Brown, se rád vrací a odehrál zde již několik koncertů. Během poslední zastávky s sebou měl parťáka, jehož vystoupení podle zúčastněných na publikum zapůsobilo jako výbušný koktejl. Freddy Fudd Pucker přijede i tentokrát, a zatímco Will opět přiveze drsnou romantikou nasáklý country punk, Freddy zabrousí spíše do vod folk punku nebo až akustického thrashe.

Will Wood je malým úkazem scény, přičemž jeho hudba je romanticky založenou fúzí punku a starých country věcí ála Cash, Williams nebo Feathers. Zoufalé love songy, vyprávěné od srdce; smutné osudy lidí, zklamaných životem, ale přesto doufajících ve světlo na konci tunelu; příchuť věčného toulání v duchu beat generation a hledání vysněného místa, ať už na světě nebo ve společnosti, jež stejně neexistuje nebo je nedosažitelné. Všechny příběhy umí Will přesvědčivě vyprávět za doprovodu akustické kytary a harmoniky, někdy sám, občas v jemných duetech. Rychlejší country vypalovačky střídají zamyšlené balady. Na kontě má Wood dvě alba – první se jmenovalo Broken Man a v letošním březnu mu vyšel druhý zářez – Magpie Brain & Other Stories, můžeme se tedy těšit na nálož nových songů.

Pokud jde o vydané fošny, Freddy Fudd Pucker má na kontě již devět zářezů. Poslední dobou se „proposlouchávám“ jeho tvorbou a nestačím se divit. To, co místy zní jako akustický folk punk, o nějž se snaží kde kdo, přechází do mnohem zajímavějších poloh; od vysloveně „od podlahy“ zahraných upřímných fláků nebo náznaků akustického thrashe se tak dostanete až před práh kabaretních vystoupení a cirkusáckých písní, jemně okořeněných příchutí Asie, od níž ve finále není Zéland nijak extrémně vzdálen. Celý ten folkový kabaret mi trochu připomíná odvrácenou stranu Kanady, ale o tom snad příště. Každopádně ani ve Freddyho repertoáru nechybí rozervané a emotivně vypjaté písně s ženským zpěvem nebo duety.

Jestli vás mé nekriticky oslavné a nadšené kecy zaujaly, je na čase okusit živelnou show Willa a jeho kámoše Freddyho, konkrétně 7. května v sobotu v plzeňské Sally Brown. Začátek akce je oficiálně na osmou večerní, za příznivého počasí se koncert odehraje na terásce. Kdo má Plzeň z ruky, případně má blíže do Brna, může dorazit do Pubu U Dvou přátel o den později, osmého května.

Tony Youngfield

Sometimes antisocial, always antifascist. Sailor of rock'n'roll since 2007, journalist since 2013. DJ Tony Looney Drill since 2018. You have no right to know anything more about me.

Související

Back to top button