Co má v přehrávači...?

Co má v přehrávači Sveťo ze Slobodné Európy?

Máme pro vás další díl rubriky, ve které prohledáváme osobní přehrávače jak hudebníků, tak naší redakce. Pokaždé vám přinášíme komentovaný výběr toho nejlepšího, co jsme našli. Tentokrát se dozvíme, co poslouchá Sveťo Korbeľ, kytarista slovenské legendy Slobodná Európa.

 

Bellrays Black Lighting

Málokedy sa mi stane, že ma v tomto svete povrchnosti, konzumu a gýča niečo v hudbe osloví a keď sa tak stane, tak je to pre mňa udalosť. A rozhodne takou udalosťou bol moment, keď som spoznal Bellrays. Ich slogan „Soul is teacher, punk is preacher!“ úplne vystihuje ich hudbu, z ktorej cítiť soulové korene, ale naservírované v surovom punkovom sounde. Považujem ich za dôstojných pokračovateľov odkazu MC5, ktorých tiež milujem.

Rudolf „Koro“ Ulehla Rudolf „Koro“ Ulehla – Vendrfex

Pre tých, ktorí ho nepoznali, Koro bol bratislavský potulný gitarista, ktorý hrával v uliciach Bratislavy na dvojstrunovú gitaru s hrebeňom v deväťdesiatych rokoch, až do roku 2003, kedy zomrel na zápal plúc. Našťastie sa podarilo zachovať jeho nahrávky, ktoré vyšli na CD s názvom Vendrfex. Koro sám o sebe tvrdil: „Vím aj anglicky, aj cigánsky vím“. A tak väčšina jeho tvorby je spievaná „anglicky“ – čo v Korovom podaní je úplne nový zvukomalebný jazyk typu: „Mas pes pou, pou me hou“. Nakoľko som ho v dobe, keď ešte žil vždy rád videl a počúval, pokračujem v tom aj prostredníctvom jeho CD, ktoré sa ma často tak silne dotýka, že mi tečú slzy. Ak mám toto CD zhrnúť do jedného slova, tak je to KRÁSA.

MC5Kick Out The Jams

MC5 počúvam už od svojich 15tich rokov (to znamená už 31 rokov), kedy som si ich LP „Kick Out The Jams) prvý krát kúpil na burze platní. Bola to úplna náhoda, nakoľko som ich vtedy ešte vôbec nepoznal, rozhodol som sa ich kúpiť lebo sa mi páčili obrázky na obale. No a odvtedy patria medzi moje top bandy, ktoré mám najradšej. A špeciálne album „Kick Out The Jams“ strkám do prehrávača veľmi často, nakoľko od čias, čo som prestal s chémiou (už 6 rokov úspešne abstinujem) je to pre mňa jeden z legálnych spôsobov, ako sa nakopnúť energiou, keď to potrebujem.

RadkeyCat & Mouse, Devil Fruit

Tento mladý černošský band s Missouri je pre mňa najčerstvejším a najsilnejším objavom. Títo traja mladí chlapci sú úplnym zázrakom na hudobnej scéne. Na prvé počutie trochu pripomínajú ranných Misfits, ale skladby ktoré robia by boli diamantmi na akomkoľvek albume Misfits. Spevák Dee Radke má neuveriteľne krásnu farbu hlasu, ktorá v spojení so surovým punkovým soundom vytvára silne návykový kokteil. Zatial chlapci natočili tieto dve EP + jeden singel, tak sa už teším na ich prvé LP.

Slobodná Európapripravovaný album

No a to, čo najčastejšie leze s mojho prehrávača sú podklady k nášmu novému CD, ktoré práve nahrávame. Bude to kurva dobré CD (samozrejme vo všetkej skromnosti) a točím ho dokola nielen preto, že sa mi to páči, ale aj kôli tomu, že vymýšlam gitary a aranž, ktorý do týchto vecí pôjdu. Ak všetko pôjde tak, ako má – na jar 2014 by to malo byť vonku.

Michaela Klocová

„Šéfová“. V Kids and Heroes od roku 2009.

Související

Back to top button