Co má v přehrávači...?

Co má v přehrávači Pionýr z Kung-Fu Girlz?

Co se dá poslouchat doma v karanténě při hraní AZ kvízu, zachraňování piva, přesazování kytek a zakládání fb skupin s kompromitujícími fotkami z pradávných koncertů, vám doporučí Ondra aka Pionýr, bubeník pražských Kung-Fu Girlz, moderátor pořadu Black Tracks na Radiu 1 a občasný přispěvatel našeho webu.

 

Turnstile – Time And Space

Miluju jejich předchozí desku Nonstop Feeling a trvalo mi hodně dlouho, než jsem se proposlouchal k nový desce. Ale teď nemůžu přestat, je to totiž hrozně dobrý a chytlavý. Baví mě směr, jakym se tahle kapela vydala a po právu teď patří k tomu nejlepšímu, co může scéna v současný době nabídnout. A jako důkaz toho, jakej jsem já fanoušek, vám povím vtipnou historku – nedávno jsem byl v Berlíně, potřeboval jsem na chvíli vypnout po únoru, kdy jsem se v práci nezastavil. Jel jsem ve čtvrtek, že si dám pohodu, pohrabu se v deskách, dám si pivo atd. Takže beru vlak, užívám si opuštěný kupé, ve sluchátkách hrají Turnstile. Felim po Kreuzbergu, sjedu si do Primarku pro zásobu kalhot za 12 Oi!ro, večer nějaký piva a guided tour po barech a kebabech s našim skinheadským kámošem Freddym. No a v pátek se probudim a zjistim, že ve čtvrtek hráli Turnstile v SO36. Naštěstí byl koncert vyprodanej už dopředu, tak mě to nemuselo tak srát. Takže tolik o tom, jaký přehled mám o pohybech mých oblíbených kapel.

[youtube id=“HYzzmGjsWoE“ width=“620″ height=“360″]

The Libertines – Anthems For Doomed Youth

Libertines jsou jedna z mála indie kapel, která ustála zkoušku časem a nestala se z nich píčovina. Jejich poslední deska a koncert, který sem na podzim viděl, tomu budiž důkazem. Někomu to přišlo tragický, mně to přišlo skvělý, a jelikož mám tuhle kapelu rád od střední školy, tak i trochu nostalgický. A jelikož byl Pete evidentně vyndanej, tak i dost autentický. Ale zpátky k desce – vyšla v roce 2015 a je na ní hezky vyváženej poměr rozervanejch party Libertines a Libertines s Petem po odvykačce. Za mě rozhodně dobrý, každý se vyvíjíme a ne každá kapela tenhle vývoj zvládne. Je to jako s lidmi – někdo má pocit, že zůstane forever young, když se zakonzervuje chlastem, drogama  a nekonečnym koloběhem večírků. Někdo třeba konečně najde to svoje a díky tomu smysl svojí existence. Ten už Libertines samozřejmě našli a tohle je jen takový moje zamyšlení. A vy si tuhle desku sežeňte, je fakt hrozně dobrá. A já se jdu dál zamýšlet, času na to teď mám víc než dost.

[youtube id=“y82uMwGFfVI“ width=“620″ height=“360″]

Boston – s/t

První album americký kapely, která je nečekaně z Bostonu. Song more than a feeling mám rád hrozně dlouho a v rámci hudby z týhle doby ho řadím po bok nesmrtelný hymny od Thin Lizzy – Boys are back in town. A v rámci poslední výpravy do Berlína se mi povedlo tuhle parádu splašit na vinylu za 5 euro. Takže moji sousedi si teď musí myslet, že jsem se zbláznil, protože mi tu dost často hraje několik hodin More than a feeling a Paece of Mind dokola. A pokud jste fandové seriálový tvorby, tak si dejte seriál City on the Hill – Boston, osmdesátky, zkorumpovanej fízl na koksu, první černej státní návladní v historii Bostonu a samozřejmě irský gangy. A na konci každýho dílu More than a Feeling, jejíž pozitivní nálada se krásně tluče s pochmurnou atmosférou seriálu.

[youtube id=“oR4uKcvQbGQ“ width=“620″ height=“360″]

Thema XI. – The Great Misathrope

Bohužel již neexistující screamo-temno kapela z Hradce Králové. Tahle deska je fakt strop a podle mě jedna z nejlepších věcí, co v tomhle ranku vyšla, nejen u nás. Byla doba, kdy jsem tohle album jel nonstop v mojí první empétrojce, a teď jsem se k němu v rámci dělání pořádku ve sbírce desek opět vrátil. Ideální hudba pro tuhle apokalyptickou dobu. Členové dnes působí v Tomáš Palucha, Tumo nebo Morkhimmel.

[youtube id=“JNL2tbJH6eE“ width=“620″ height=“360″]

Turnover – Peripheral Vision

Kapela, kterou jsem donedávna neznal, přestože podle ohlasu na sociálních sítích je relativně velká. Je to taková příjemně melancholická záležitost s poměrně depresivními texty o životě v současném světě, který je plný nástrah atd. Měl jsem možnost je vidět nedávno v Café V lese, ale bohužel jsem se tam dostal v takovým divným rozpoložení, takže jsem odešel ještě před koncem koncertu. Ale asi to bylo daný i tím, že mě sralo osazenstvo a jako někdo, kdo má od kapely najetý jen nejstarší album, jsem se většinu koncertu nechytal. Ale každopádně, pokud hledáte kapelu na noční cesty autem nebo do situací, kdy chcete trochu vypnout a dát si voraz, tak tohle je ideál.

[youtube id=“htJiQMgStUY“ width=“620″ height=“360″]

Jdi a dívej se

Opět návrat po čase. Perfektní kompilace českých black metal kapel, který maj ale jasno, v jakém politickém spektru se pohybují – kompletní výtěžek z prodeje desky je benefiční na kampaň Good Night White Pride, kterou, doufám, nemusím představovat. A co si budeme povídat, jelikož náckové se opět snaží vylézt z bahna, kde se poslední dobou pohybovali, tak je potřeba neustále připomínat i tak zřejmý věci jako to, že nemají v téhle scéně co dělat. Líbí se mi formát desky – 2 LP s velkým vloženým bookletem, kde je všechno potřebný info a vše je podpořeno černobílýma fotkama. Jinak tu najdete 8 songů od následujících kapel – Kruh, Pustina, Marnost, sgra, Doppelganger of Death, Lichens a Smuteční slavnost. Pro fanoušky tohohle stylu „must have“ a já si to jdu pustit znova.

[youtube id=“xYE1Zdk7Vek“ width=“620″ height=“360″]

Invasionen – Hela Världen Brinner

První regulérní desky tohohle uskupení okolo nezmara Umeå scény Denise Lyxzéna, který teď objíždí svět pod zkráceným názvem INVSN. Deska vyšla na Denisovo labelu Ny Våg (ještě před jejím vydání vydala kapela singl, který měl být původně ještě vydán pod hlavičkou Lost Patrol Band, Denisovo předchozí kapely) a důvod, proč ji mám tak rád, je, že to ještě není takový post-indie jako poslední desky, ale vychází spíš z kapel jako Masshysteri nebo The Vicious, přestože zní víc uhlazeně. Ve Švédsku tohle holt uměj a mě to hrozně baví. Ještě když kapely zpívají v rodném jazyce, tak to všemu dodává hezkou autenticitu. Každopádně desku jsem kdysi sehnal za super cenu na Discogs a teď se k ní po delší době vrátil (pustil jsem si k ní pro srovnání předposlední desku INVSN, baví mě obě, ale víc asi tahle).

[youtube id=“B8v8G-rEMxw“ width=“620″ height=“360″]

Michaela Klocová

„Šéfová“. V Kids and Heroes od roku 2009.

Související

Back to top button