Co má v přehrávači...?

Čo má v prehrávači Fuxo z Head2Down, True Reason, Maenia…?

Inšpirácie z prehrávačov obrovského množstva muzikantov, kamarátov a spriaznených duší jednoducho neomrzí. Neúnavne pre vás zisťujeme, kto čo počúva. Ďalším na rade bol Fuxo zo skupín Head2Down, True Reason, Maenia…

Silverchair – Neon Ballroom (1999)

Tento album u mňa v prehrávači (v telefóne) nesmie chýbať. Je to moja alfa a omega, či už hudobná, muzikantská alebo pocitová, a hlavne ma tento album naučil, že hudba nie je o jednom štýle a monotónnosti. Neon Ballroom prechádza od tvrdého rocku, podtrhnutého symfonickým orchestrom, tvrdými až nu metovými a hardcore skladbami až po melancholické balady. Všetko od troch 19. ročných Austrálčanov (wtf????). Počúvam ho od jeho vydania až dodnes a ešte ma neomrzel.

Thrice – Horizons/East (2021)

Od tejto kapely môžem každý album a práve teraz vydali opäť veľmi zvláštnu a zaujímavú novinku. Ešte ju nemám prelúskanú, ale opäť ma uchvátila ich práca s kompozíciami aj pri zdanlivo otrepaných motívoch. U Thrice je najväčšia devíza hlas a samotný spev ich speváka Dustina Kensura.

Gojira – Fortitude (2021)

Novinka od Gojiry je tiež pre moje ucho veľmi príjemná nálož. Aj keď Francúzi výrazne „zmäkli“, ja osobne ich považujem za chameleónov, ktorí si to môžu dovoliť. Aj v pomalších a menej hlučnejších polohách im to svedčí. Napr. môj favorit na albume The Chant a k tomu srdcervúce video, kde je vyobrazený príbeh malého päťročného chlapca z Tibetu, ako ho musia rodičia nechať tajne prepraviť na sever Indie, aby ho čínska armáda nezverbovala, alebo nezabila. Keďže mám päťročného syna, tak si viete predstaviť, aké emócie to vo mne vyvolalo.

Hayley Williams – Petals For Armor (2020), Flowers For Vases (Descansos) (2021)

Tu som musel dať dva albumy, pretože Hayley Williams vydala 10 mesiacov od svojej prvej sólovky jej nástupcu a sú to v podstate prepojené dosky, aj keď v hudobnom zmysle úplne odlišné. Minuloročný album Petals For Armor je pre mňa top roku 2020 a ešte som sa nedokázal opočúvať tohto zvláštneho dark popu. Tohtoročný album znie ale úplne inak. Minimálne množstvo samplov a elektroniky, väčšinou len akustická gitara alebo klavír a Hayleyn neopakovateľný hlas. Z puberťáckej hviezdy z kapely Paramore sa stala (podľa mňa) veľká skladateľka.

True Reason – Z moci nám danej (2021)

Aby to nevyznelo narcisticky, že sem dávam album kapely, v ktorej hrám, ale práve sme ho dokončili a nejak sa nemôžem od neho odrezať. Veľmi dlho trvalo pokiaľ sme vyriešili hlavný mix a vážne ma ten album nebavilo počúvať, ale mali sme pre tento album pripravené aj nejaké medzipasáže a vsuvky pred skladby, ktoré dotvorili celkovú atmosféru albumu, a po celodennej postprodukcii sme sa nestačili diviť, ako všetko do seba zapadlo, a fakt ma baví počúvať tento album ako celok od intra až po záverečné tóny. Ešte som asi nikdy nebol takto nadšený z vlastnej produkcie. Kedže album sme ešte nedali von, tak dávam len live nahrávku songu Nožnice  z koncertu ako ochutnávku.

Palo Zavodský

Slovenská spojka . kontakt : pavolzavodsky95@gmail.com

Související

Back to top button