Rozhovory

Chris Wollard (Ship Thieves): Názov našej kapely je podľa naozajstného boja za slobodu

Floridskí Ship Thieves na čele so známym Chrisom Wollardom vydali v marci tohto roku vynikajúcu dosku s názvom Irruption. Kapela je zložená z členov kapiel Quit, Samiam a The Enablers a samotný Chrisov emotívny a hĺbavý prístup je možné pocítiť nielen prostredníctvom jeho hudobnej činnosti, ale aj v jeho civilnom prejave, ktorý som mohol zažiť vďaka rozhovoru, ktorý sme spolu absolvovali.

Je vlastne jedno, kde sa tento talentovaný týpek z ikonicky ťaživým a rozstrapateným hlasom objaví. Či už sú to jeho domovskí Hot Water Music, The Draft alebo Ship Thieves, jeho excelentný a okamžite rozpoznateľný rukopis sa zapíše do hlavy a do srdca každého milovníka naliehavej punkrockovej tvorby.

> FOR ENGLISH VERSION PLEASE CLICK HERE <

Autorom návrhu na obale vašej novej dosky je obľúbený floridský punkový grafik Richard „Horsebites” Minino. Ako sa vám s ním spolupracuje? Ústredný motív operenca je zobrazený aj na vašich predošlých doskách, čo bolo pointou pre vznik tohto motívu?

Áno! Richard je skvelý! Mal som to šťastie ho spoznať vďaka tomu, že sme hrali v miestnych floridských punkových kapelách a postupom času som sa dozvedel o jeho úžasnom talente. Je to vážne umelec a veľmi rád s ním spolupracujem. Strávili sme veľa času rozhovormi o témach a nápadoch k našim albumom a dávam mu takisto všetky texty a každú nahrávku, ktorú máme. Myslím si, že je veľmi dôležité udržiavať takýto druh spojenia a s Richardom je fantastické spolupracovať. S ním je to veľmi výnimočná vec.

Pokiaľ ide o spomínaného operenca… Myslím, že v minulosti som spravil veľa albumov s čiernymi vtákmi na obálke a nie som si istý, či to bol zámer. Myslím, že sa to jednoducho tak nejak stalo. Tam, kde žijem, máme vtáky všade.

Vždy som sa snažil držať blízko pôvodného nápadu, ktorý som mal. Keď Ship Thieves začali spolupracovať s Richardom, tak to jednoducho nejako sadlo. Medzi nami bola skvelá komunikácia a skutočne pochopil, odkiaľ pochádzam. Názov skupiny je podľa naozajstného boja za slobodu, a teda keď vidím operenca, vidím boj za slobodu proti rukám osudu.

Myslím si, že nikto iný by nedokázal to, čo pre nás dokázal spraviť Richard. A aj tak to nebola náhoda. Dal do toho svoje vnútro a ja toho týpka proste milujem.

Pre bežného poslucháča sa vaša nová doska nemusí veľmi líšiť od tvorby Hot Water Music, každopádne pri pozornom vypočutí je jasne prítomná akási väčšia hudobná sviežosť. V jednom z rozhovorov si uviedol, že so Ship Thieves si vlastne nikdy nemal veľa plánov, je ale možné, že pre teba predsalen predstavujú akýsi kreatívny kanál, vďaka ktorému môžeš realizovať nápady, na ktoré sa napríklad v HWM nedostalo?

Mám veľké šťastie, že bývam asi 10 minút od štúdia Black Bear Studio a jeden z mojich najobľúbenejších ľudí na planéte, Ryan Williams, je jeho majiteľom a zvukovým inžinierom/producentom.

Bol som s ním po celom svete (pracoval tiež ako zvukár pre Hot Water Music, Ship Thieves, The Draft) a počas všetkých tých rokov bola medzi nami skvelá chémia. Podľa mňa sa stal súčasťou oboch kapiel, pretože skutočne rozumie tomu, čo robíme, a je hlavným prispievateľom k celému tomu procesu, o tom niet pochýb.

Ale pokiaľ ide o tvoju otázku… myslím, že máš pravdu, ale obe skupiny, v ktorých pôsobím, sú v podstate také. Milujem rodinu, ktorú mám v oboch kapelách, a aj to, že veci objavujeme a skúmame odlišne. Každá kapela objavuje a skúma svojím vlastným spôsobom, a to sa netýka iba týchto dvoch kapiel, v ktorých sa momentálne nachádzam… každý člen v OBIDVOCH kapelách je už roky rokúce v ĎALŠÍCH INÝCH kapelách.

A nepredpokladám, že sa to v budúcnosti nejako zmení. Hudba je naozaj veľmi úžasná vec.

Florida je epicentrom naozaj kvalitnej muziky. Od jazzu a country cez silnú punkovú scénu až po svetoznámy a uznávaný death metal. Ako sa pozeráš na vývoj miestnej hudobnej a klubovej scény s odstupom času a aká ju podľa teba čaká budúcnosť? Vedel by si aj osobne odporúčať nejaké mladé kapely, ktoré teraz figurujú na floridskej scéne a ktoré podľa teba stoja za pozornosť?

Áno! Máš pravdu! Ale myslím si, že by si sem mal zahrnúť aj Blues a Rock and Roll.

Tom Petty and the Heartbreakers sú z Gainesville. Steven Stills žil v Gainesville a chodil sem na univerzitu. Bo Diddley žil kúsok za Gainesville a je neďaleko aj pochovaný. Lynyrd Skynyrd sú z Jacksonville, ktoré je odtiaľto vzdialené hodinu a pol.

Pre hudobníkov to vždy bola skvelá oblasť. Nie som si istý, prečo, ale je to tak, že na každú jednu slávnu kapelu, o ktorej si počul, ze odtiaľto pochádza, je tu ďalších desať, o ktorých si ešte nikdy predtým nepočul.

Jedna z mojich najobľúbenejších nahrávok za posledných pár rokov je od kapely, s ktorou členmi som mal to šťastie poznať sa už ako tínedžer na strednej škole, a volajú sa Have Gun, Will Travel. Milujem týchto chalanov a myslím si, že ich album „Strange Chemisty“ je jednoducho fantastické.

Takisto by si ľudia mali všimnúť aj prácu nášho blízkeho priateľa a spolupracovníka Bena Lovetta. Robí veľa filmových partitúr, ale urobil aj dva skutočne skvelé albumy. „Lovett“ je prvý a „Friends and Lovers“ je druhý. Je to naozajstný brat a skvelý hudobník.

Mal si štastie pozrieť sa vďaka hraniu v kapele na veľmi veľa miest na svete. Je nejaké jedno miesto, kde koncertuješ najradšej?

Áno, mal som veľké šťastie, že som mohol cestovať a hrať, aj keď v podstate už koncerty nehrám… ale poďme teda k veci:

Niektoré z mojich obľúbených miest, v ktorých som mal možnosť koncertovať (v náhodnom poradí): Melbourne, Hobart, Auckland, Praha, Paríž, Slovinsko.

Niektoré z mojich obľúbených miest, ktoré som navštívil (v náhodnom poradí): Početné reštaurácie v Taliansku. Wow. Jazda cez Wyoming. Jazda Outbackom. Tokijské obchody s hudbou. Negril.

Niektoré miesta, ktoré by som chcel navštíviť (v náhodnom poradí): Aljaška, Havaj, Samoa, turistika v Alpách, Trinidad a Tobago, späť na Nový Zéland, späť do Austrálie, všetky národné parky, ktoré som nevidel, ďalšie talianske reštaurácie (v Taliansku) a ďalšie jamajské reštaurácie (na Jamajke).

Je reálna možnosť, že budeme môcť Ship Thieves zažiť naživo niekedy v budúcnosti aj v Európe?

Boli sme tam už niekoľkokrát a naozaj sme si to poriadne užili. Je mi cťou, že sa môžem venovať niečomu takémuto.

To však aj znamená, že momentálne som veľmi šťastný. Turné neplánujem, iba dúfam, že budem môcť aj naďalej nahrávať a vydávať dosky.

Čomu by si sa v živote venoval, ak by si nehral v kapelách?

Maľujem domy. Celkom mi to vyhovuje.

Související

Back to top button