LPRecenze

Catastrofy – Zbojnícky tanec

Nechceš zrecenzovat nějaký Slováky, Catastrofy?“ přistálo jeden den v mailu, a vzhledem k tomu, že mě baví skrze recenze objevovat dosud neznámé desky a kapely, nebyl jediný důvod říci ne. Do okamžiku, než mi deska dosedla na gramofon, jsem o jejich existenci neměl ahnung, ale právě v tom je krása v nalézání dosud neznámého. Kreslený obal se zbojnickou tématikou interpretovanou v komixovém stylu vtipně odkazuje na regionální folklórní tradice, fotky na textové vložce pak pro změnu vizuálem členů na poctivý thrash metal s crossover nádechem.

Po vklouznutí jehly do drážek se vám pokojem rozezní zvučný tón fujary, aby vás překvapil a zároveň uvedl do thrash metalové smršti po Slovensku. Té se vám dostane měrou dostatečnou hned v druhé skladbě Zbojníci Apokalypsy. Vynikající kytarové rify reflektující inspirace jak stavbou, tak i pojetím zvuku v divokém metalu pozdních 80. let, kdy se posunul do zvukově sofistikovaných a technických poloh, oproti svým předchůdcům z půle téhož desetiletí. Z hlavy mě teď napadají Testament, Excel a Death Angel a myslím, že jsem tím nestřelil moc mimo terče. Ovšem zde máte bonus ve slovenském zpěvu, který má přeci jen ve svém pojetí spíše hardcore punkového ducha, a co víc i obsahový nadhled, podobně jako to dokáží jejich d-beatoví krajané Beton. Ačkoliv v momentech jako Ančine cecky Catastrofy vplouvají tématicky někam do vod rádoby vtipného Kabáto-metalu, ale třeba je to ironie ztracená v překladu, kterou jsem jen nepochopil, a co si budeme nalhávat, thrash metal k obdobným úletům nikdy neměl daleko.

Pod zdí thrashových kytar a bubnů se tak trochu vytrácí basa, ale to je obecný rys velkého množství nahrávek v tomto žánru, což je třeba brát jako fakt a nakonec to není na nějakou škodu věci, nicméně nějaká ta výrazná basová linka by tu byla třešinkou na dortu. Deska jede jako z partesu a divoké pasáže střídá občasné melodické zpomalení. Skladby jako Bastardi společnosti nebo Zbojníci apokalypsy jsou naprosté thrash metalové pecky patřící do první ligy žánru.

Catastrofy jsou jméno, které by si měli zapsat za uši všichni fandové thrashového revivalu poslední dekády a desku Zbojnícky tanec by si měli pelášit pořídit.

[youtube id=“YhOoCjeTfhI“ width=“620″ height=“360″]

Info

Label: catastrofy.bandcamp.com
Rok vydání: 2015

Tracklist

  1. Anciáša, zmráká sa!
  2. Zbojníci apokalypsy
  3. Sedlák
  4. Kazimír
  5. Bastardi spoločnosti
  6. Ančine cecky
  7. Žabomyšie vojny
  8. Na detskej oslave
  9. Zapadám prachom
  10. Krik a beznádej

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button