Cz/SkNovinky

Catastrofy predstavujú nový album s názvom Taký je život

Albumová novinka od Catastrofy dostala názov Taký je život, na ploche 37 minút ponúka 8 nových songov, vrátane coveru od Davovej psychózy. Pár slov o tom, ako vznikal album a aj o skladbe Soroš a pičoviny, nám povedala viac sama kapela. 

Na albume sme makali zhruba 2 roky. Medzi koncertami sme skladali nové songy, v lockdownoch pilovali tie hotové. Textovo nás korona nijak neovplyvnila, témy mal Boris (spev) pripravené ešte pred ňou. Život priniesol tentokrát nezbojnícke témy, ktorým sa chcel povenovať. Slová pesničky Echo v raji od Davovej Psychózy dotvorili atmosféru Borisových textov a tak s požehnaním samotnej Davofky zdobí záver albumu.

Nahrávanie však korona poznačila značne, a keď sme na jar tohto roku mali v pláne vydať sa do štúdia, druhá vlna bola na svojom najväčšom vrchole. Stavili sme preto na technológiu 21. sotorčia, DIY prístup a celé to nahrali svojpomocne. Roman (bicie) prerobil našu skúšobňu na štúdio a vo vedľajšej miestnosti zriešil réžiu. Bicie, basu a spevy sme následne nahrali tam. Kostry gitár nahrali chalani doma, v štúdiu už len doladili detaily.

Samotnému nahrávaniu „na ostro“ predchádzalo nahrávanie demáčov a prekopávanie pasážii, ktoré nezneli podľa našich predstáv. Po finálnom nahrávaní čakala Romana postprodukcia, a tak ďalší mesiac všetko ešte mixoval, masteroval a konzultoval so zbytkom kapely. Čakalo nás nekonečné počúvanie rôznych verzií na rôznych zariadeniach a dopilovávanie výsledného zvuku.  Všetko to trvalo ďalšie 2 mesiace, kým sme si povedali, že toto je už ono, takto to necháme a vypustíme do sveta. Z tohto dôvodu je to naša najprepracovanejšia nahrávka a podarilo sa nám do nej otlačiť ťažobu našich životov aj tejto doby.

Obal kreslil legendárny Michal Ivan. Podľa Borisových poznámok vystihol dušu albumu a dotvoril tak jeho atmosféru. Obrázok zachytáva ničotu a ťarchu života, ktorú občas cíti každý z nás, no zároveň dáva nádej na vznik niečoho nového. A taký je život.

Fyzické nosiče budú čoskoro v predaji na catastrofyshop.sk aj na supug.cz.
[youtube id=“q1Q0H5B19qk“ width=“620″ height=“360″]

Boris nám povedal aj pár slov k songu Soroš a Pičoviny, ku ktorému dali von aj klip.

Pesnička Soroš a pičoviny nevznikla kvôli korone. Je o hoaxerských dementoch, ktorí tu boli dávno pred ňou. Nápad na song o Sorošovi, ktorý sťa Doktor Evil ťahá za nitky celého sveta, sme dostali asi pred 5 rokmi, kedy o ňom neustále konšpirovali v súvislosti s utečencami. Nám ale všetko dlho trvá a tak sa táto téma dostala na nový album až teraz.

Pojednáva o ľuďoch, ktorí sú náchylní uveriť každej pičovine vyblvanej na internete, ktorá je poväčšine opradená tajným sprisahaním, ponúka síce vyfabulované, ale ľahko pochopiteľné súvislosti a daný čitateľ, či poslucháč z nej vychádza ako obeť. Často sa medzi takýmito ľuďmi objaví nejaký spasiteľ a bojovník za „tú jedinú pravdu“, ktorý má síce slovník ako náhodný generátor slov, ale dar reči a tak ich opantá natoľko, že im príde normálne veriť napríklad na plochú Zem, čipy vo vakcínach, či piť savo ako detox.

S takýmito sektármi sa nedá viesť dialóg, oni ho totiž ani nechcú. Vo frustrácii zo svojich zmarených životov, hneve a sile davu volajú po konečnom riešení. Je pravda, že korona a internet urýchlili odhaľovanie takýchto exotov, z ktorých sme si zobrali inšpiráciu do klipu, kde sme ich ani nemuseli veľmi parodovať. Agresívne správanie a nezmyselne skomolené heslá na transparentoch sú takmer totožné s realitou.

Palo Zavodský

Slovenská spojka . kontakt : pavolzavodsky95@gmail.com

Související

Back to top button