Magazín

Burning Britain – Historie punku ve Velké Británii

Dlouho jsem uvažoval nad koupí této knihy a dlouho jsem odolával. Cena v celku vysoká skoro 400 Kč nijak nepřispívala k mému rozhodnutí koupit tenhle tlustospis. Na konec jsem přece jen neodolal a přestal chodit okolo Burning Britain jako mlsný kocour. Jednoho krásného večera jsem si jí koupil. Cestou domů jsem sice mrmlal nad cenou, ale doma po rozbalení jsem už mlčel. Ono zase o tolik moc nejde, ale při listování v knihkupectví jsem jí prolistoval jen zběžně a tudíž doma jsem byl mile překvapen. Knížku napsal jistý Ian Glasper z Londýna. Po krátkém poděkování spolupracovníkům, předmluvě a odvolání, následuje obsah. Chvilku mi to trvalo, abych vstřebal informace, ale pak se mi očička rozzářila. A abych nezapomněl na to hlavní… Kniha, kterou vydalo nakladatelství Volvo Globator se jmenuje „Burning Britain – Historie punku ve Velké Británii 1980-1984“.

Po prolistování obsahu je jasné, že autor se zabývá historií kapel z UK. Nejsou tu sice zařazené všechny kapely, ale jejich podstatná část. Obsah  je rozdělen do kapitol podle krajů. Začíná v Anglii, podrobně popisuje punkovou scénu v Londýně,  následuje punk ve Skotsku a Irsku. Poslední kapitola obsahuje labely a dodatky. U všech kapel, které autorovi poskytly podrobnosti o svých začátcích, najdete krátkou, někdy i dlouhou historii a diskografii. Všechny ty historie jsou velice zajímavé, jak už svou informační hodnotou tak i stylem vyprávění. Dozvíte se jak startovali Vice Squad a jak to Beki Bondage měla v mužské kapele těžké, proč odešla a kdo jí nahradil. Podrobnosti například o tom, kde spali Major Accident ve Francii, nebo proč se strhla památná rvačka v Souhthall.

V knížce najdete hromadu známých kapel od Cockney Rejects, The Business, The 4-Skins, Blitz, Chaos UK, GBH, Angelic Upstarts až po The Adicts a potom je tu hromada pro mě neznámých kapel. V předposlední kapitole, která se zabývá punkovýma labelama. Např. Riot City, No Future, Clay a nebo Captain Oi!. Poslední kapitola je věnována HITS, tedy největšímu anglickému punkovému festivalu Holiday In The Sun.

Tahle kniha je prostě úžasná. Ti co zažili si připomenou a ti co nezažili tak mohou částečně ochutnat atmosféru druhé vlny punku v Anglii.

Hurvy

Amaterský "hudební publicista", kterému to už skoro deset roků prochází... ;-)

Související

Back to top button