Rozhovory

Bull Brigade: V Itálii vděčí fenomén subkultur za šíření a růst squatům

Italské Bull Brigade můžou domácí Oi! nadšenci znát už z dva roky starého koncertu na Sedmičce. V sobotu 14. ledna se vrátí a se zbrusu novým albem, nabitějším setem a plni energie zahrají v pražském klubu Rock Café. O kapele, squatingu, fotbalu i úskalích, která přináší život v Turíně, se rozpovídal zpěvák kapely Eugenio.

 

Vloni jste vydali vaše druhé album Vita Libertà. Jste s nahrávkou spokojení? A jaký to pro vás byl rok?

Vita Libertà je album, které vyšlo osm let po našem prvním počinu Strade Smarrite. Je to už vyspělejší deska, do které jsme chtěli vtisknout běžná témata. Vždy se snažíme najít způsob, jakým hrát a interpretovat punk rock. Rok 2016 pro nás znamenal více než 35 koncertů po celé Evropě, nové album, jeden 7“ (na památku Colina McQuillana z Runnin‘ Riot), jedno 9“ splitko s kapelou Action Sédition z Kanady a dva videoklipy…

Jeden z klipů je k songu Motorcity. Co tě inspirovalo k jeho napsání? Pověz také něco o natáčení.

Motorcity pojednává o nudě, nasranosti a tlaku života v šedivém městě, jako je Turín, s jeho šílenými rytmy. Mluvíme o pocitech nenávisti i lásky, které máme uvnitř sebe… Točit video byla krásná zkušenost, kterou jsme mohli sdílet se skvělým Frankem Pellegrinem, naším dlouholetým přítelem.

[youtube id=“noG460muzR4″ width=“620″ height=“360″]

Jak vypadá turínská scéna? Co vím, je tam několik skvělých míst, jako je Askatasuna, a silná antifašistická scéna. Ale zároveň, čeho jsem si všiml při mé návštěvě Turína, je zde také velký tlak ze strany vlády a policie.

Scéna v Turíně má dlouhý a silný život, a to navzdory atmosféře, která zde vládne především kvůli dlouho trvající ekonomické krizi, která dostala mnoho rodin na kolena. V posledních letech se stalo mnohokrát, že jsme museli hrát na podporu kamarádů, kteří byli uvězněni z politických důvodů… Takže tvůj pohled na Turín koresponduje s realitou.

V každém případě je turínská scéna stále schopná nabídnout velké množství kvalitních kapel, jako jsou Gavroche, S-Contro, Pretesto, Mad Beat nebo Ultima Ripresa.

V Itálii je velké squatterské hnutí s dlouhou historií. Ale vláda proti tomu neustále bojuje, co vím…

V Itálii vděčí fenomén subkultur za své šíření a růst především squatům a sociálním centrům. Podpora a obrana těchto míst tak znamená také podporu a ochranu naší historie a subkultury.

V minulosti jsi měl kapelu jménem Youngang. Proč jste skončili?

Moje působení v Youngang skončilo přibližně jeden rok před definitivním koncem kapely, takže nemůžu říct konečné důvody jejího rozpadu. Moje důvody byly totální vytíženost kapelou Banda Del Rione, a navíc jsem chtěl investovat energii do projektu Bull Brigade.

[youtube id=“ydaxtA92z1Q“ width=“620″ height=“360″]

Jméno vaší kapely i některých vašich songů koresponduje s fotbalovým klubem Turín FC. Jak vypadá hooligans a ultras scéna v Turíně? A co derby mezi Turínem FC a Juventusem?

Turín FC reprezentuje tradici a ducha turínských lidí z nejnižších sociálních vrstev, kteří bojují proti buržoazní síle Fiatu a Mafie. Klasičtí fanoušci Turínu FC jsou ti z lidových čtvrtí, dělníci a novodobí otroci. Naproti tomu fanoušci Juventusu pocházejí z bohatší sociální třídy. Podobné je to v lize. Turín si své místo musí neustále tvrdě obhajovat, zatímco černobílí jsou všude automaticky prezentovaní jako mistři. Napětí derby je vždy v ulicích cítit několik dní předem. Mimo stadion je celkem normální, že dochází ke konfliktům a obě skupiny ventilují svoje pocity a nálady.

Vezete do Prahy nějaký speciální set? Jaký je váš vzkaz lidem, co se chystají na koncert?

Připravili jsme velmi dobrý set a novou desku, která vám dokáže, že jsme našláplejší než kdy dřív. Obracíme se ke všem dětem hlavního města a zveme vás – přijďte si to s námi užít. Jsme opravdu hodně nažhavený a nechceme vás zklamat!

Související

Back to top button