Rozhovory

Bulbulators: Prodeje alb v Polsku klesají, většina lidí si po koncertě koupí raději tričko

Polská klasika Bulbulators, se za pár dní objeví v pražském klubu Buben. Takže se víc než nabízelo probrat s jejich zpěvákem Iglákem minulost i aktuální album Inter Punk!

 

Pojďme nejdřív zavzpomínat, jak ses dostal k punku/Oi! a na začátky vaší kapely…

Punkrockem jsem se nakazil v roce 1985 a zůstávám v tomto stavu, až do dneška. Bulbulators založil náš kytarista Burak v roce 1989, který předtím hrál v legendární Oi! punk kapele Ramzes & The Hooligans. Zpočátku skupina hrála většinou jen převzaté věci od původních punk kapel a hrála sporadicky jen doma v Horním Slezsku. V roce 1996 jsem se připojil ke skupině já a o čtyři roky později jsme nahráli naše první album.

Jak vypadá polská punkrocková scéna v roce 2016?

No, dost starých skupin se rozpadlo, ale přibylo i několik nových. Ale celkově to teď za moc nestojí. Je sice poměrně hodně koncertů, ale účast na nich není příliš velká. Máme několik dobrých letních festivalů jako Ultra Chaos Piknik nebo Rock Na Bagnie, ale stále jsme daleko od něčeho, co by se přiblížilo třeba vašemu festivalu Pod Parou. Mezi nejzajímavější mladé kapely určitě patří varšavská street-punková skupina Lazy Class.

Máte těsně po vydání nového alba Inter punk. Jak ho vidíš dnes?

Myslím, že Inter Punk si drží úroveň našich předchozích alb a lidé to tak i hodnotí. Nicméně, prodeje alb v Polsku klesají, většina publika si po koncertě koupí raději tričko než CD. A taky je tohle album o něco víc v tónině mol a texty jsou poměrně pesimistické, takže chvilku trvá, než si to člověk naposlouchá. Chce to slyšet nejméně čtyřikrát.

Jaké byly přípravy? Kdo píše hudbu a texty?

Při práci na materiálu pro desku Inter Punk jsme se bohužel potýkali s personálními problémy. Kapelu opustil dlouholetý baskytarista Gruby a bubeník Kondi. Byli jsme nuceni změnit celou rytmiku. Ale podařilo se nám krizi přežít a album nahrát. Pak už jsme ale během natáčení použili osvědčené postupy a všechno šlo dobře, protože jsme album nahrávali ve stejném nahrávacím studiu jako tři předchozí. Jako vždy nám chyběl jen čas, a dost dlouho trvalo, než jsme nasbírali nahrávky od oslovených hostů k titulní skladbě. Změnou pak je, že jsme po dlouhodobé spolupráci s Noise Annoise změnili vydavatele alba na Lou & Rocked Boys z Vratislavi. Texty jsem napsal já a hudbu pak připravil Burak a Lotos.

Od kapel slýchávám, že jejich nové album je “tím nejlepším, co kdy natočili“ … až do příští desky. Které je to nejlepší od Bulbulators?

Máš pravdu, tak to často je. Rodiče vždy nejvíce znepokojuje nejmladší dítě v rodině. Myslím, že každé z našich alb má svou vlastní hodnotu. Moje nejoblíbenější album je pravděpodobně předešlá deska Principes Mortales Punk Aeternia.

V titulní písni Inter punk hostují punkové kapely napříč Evropou – podle čeho jste hosty vybírali?

Píseň hovoří o nadnárodním rozměru punku. Zatím jsme vytvořili dvě verze této písně. Inter Punk I, který je polsko-anglicko-francouzsky, kde vedle mě zpívá punkový bard Wayne Lost Soul a Laurent z Charge 69. A Inter Punk II, polsko-argentinsko-český, kde zpívá host David z Argies a kluci z The Fialky. Klíč, který jsme si zvolili, byl jednoduchý, jako hosty jsme pozvali přátele a známé. Bylo těžké všechno zorganizovat, ale fungovalo to. V současné době děláme třetí verze, kde bude hostem Arturo Basic z Lurkers a Holgi z německých The Suburbs. Tahle verze bude na vinylové edici alba.

[youtube id=“rXFn_5ohQIQ“ width=“620″ height=“360″]

V Polsku má, oproti České republice, kde je většina obyvatel ateisty, pořád velké slovo církev a je zde hodně věřících. Jak jde punk dohromady s vírou?

Ano, to souhlasí. Česká republika je ateistická, liberální a progresivní země, kterou mám opravdu rád. V Polsku má církev stále silnou pozici, má vliv na politiku země a vnucuje její dogmata společnosti. Zejména v poslední době, kdy nám vládne strana s církví úzce spojená. Punk nemá nic společného s vírou, punks jsou ateisté nebo agnostici. Každé náboženství se používá k manipulaci a ovládání lidí. Náboženství už staletí způsobuje války a rozdělení světa. Každé náboženství je zlo.

Pokud by si někdo chtěl udělat výlet do Polska a navštívit nějaké punk hospody nebo kluby, co bys mu doporučil?

To těžká otázka. Mnoho klubů vzniká a zmizí po krátké době činnosti a na jejich místě se otevírají nové. Je těžké udržet klub, který je založen na punkových akcích. Ale i tak je tu pár hospod, které se drží, jako Rude Boy v Bielsko-Biala, Stara Piwnica v Czerwionka-Leszczyny, Dwa Światy v Toruni, Ucho v Gdyni. A taky známý punk pub Barrock ve Varšavě, který vede Gogo Szulc, ex-bubeník legendárních kapel: Tilt, Armia, Xenna a Moskwa.

Co můžeme čekat od Bulbulators 16. září na pražském koncertě v klubu Buben?

Určitě, že dáme všechno, co se dá očekávat, zahrajeme hodně starých hitů, ale i několik písniček z nového alba. K dobru budou také nějaké hity Ramones, jak je u nás zvykem. Jsme rádi, že si opět zahrajeme spolu s přáteli z kapely The Fialky, se kterými během večera zahrajeme i píseň Inter Punk II. Ještě jsme ji na koncertech nikdy nehráli, bude se jednat o absolutní premiéru.

A na co se těšíte víc, na české pivo, nebo holky?

Těšíme se na obojí. Pivo, dívky a setkání s přáteli z Prahy, to je můj plán!

Fb event k pražskému koncertu: www.facebook.com/events/1728982484022830/

Související

Back to top button