Rozhovory

Braňo Jobus: Tento rok je pokračovaním v mojej ceste za slobodou

Pán precceda Húpací koník otvorí aj tento rok festival Vrbovské vetry, ktorý bude v sobotu 4.7.2015 vo Vrbovom. Braňo Jobus, frontman projektov Karpatské chrbáty, Vrbovskí víťazi a Abusus je už desať rokov abstinujúcim plodným pánom z Vrbového. Tri kapely, písanie kníh a organizovanie festivalu Vrbovské vetry…

Už zanedlho sa opäť otvorí pre svet festival Vrbovské vetry, kde tak ako každý rok bude množstvo zaujímavých atrakcií. Čo všetko chystáte tento rok nové oproti predchádzajúcim ročníkom?

Oproti predchádzajúcim hlavne hudobné skupiny. Ventil RG hrá iba na Vetroch, Gypsy SKA Orchestra z Venezuely, z našich Peter Lipa, Longital, Chikilikitua, Projekty ktoré hrávajú iba na Vetroch, krst CD Karpatské chrbáty, Talent transport, Polemic…

Najväčšia šajba by mohla byt taká, že pán precceda húpací koník prídu na Vetry s novým telom, práve prebieha niekoľko plastických operácií a je v rukách reštaurátorov, odborníkov.

Ventil RG je kapelka, ktorá mala veľký potenciál, z ktorej nakoniec vzišlo viacero známych interpretov. Gypsy SKA Orchestra znie výborne, pravdepodobne prvýkrát na Slovensku. Tento rok to vyzerá na viacero kapiel „na druhú dobu“…

Ano, vždy som miloval aj tento hudobný štýl, tak tento ročník bude naozaj pre tých ktorí si radi zakrepčia naozaj zaujímavý.

Pán precceda húpací koník je významná osobnosť Vetrov už od začiatku. Ako prišiel k Vetrom?

On prišiel ku všetkému, je to génius a on vie.

Čo všetko je za históriou tohto festivalu?

Stretli sme sa traja kamaráti, ja (Karpatské chrbáty, Vrbovskí víťazi, Abusus) ,Whisky(Slobodná Európa) a Martin Višňovský (Chikilikitua, Projekty) s tým, že ani jedného z nás hudobné skupiny nezavolali hrať na žiaden veľký festival na Slovensku, tak sme si ho spravili sami.

Takže hlavnou myšlienkou festivalu vo Vrbovom bolo stretnutie zopár spriatelených kapiel? Dnes už niektoré z týchto kapiel vystupujú aj na väčších festivaloch

Aj vtedy vystupovali na najväčších festivaloch na Slovensku, iba v ten daný konkrétny rok sa stalo to, že nič sa nestalo. Tak sme si to urobili sami…

Ako sa k tomu všetkému dostali pán precceda Húpací koník, preteky Formula nula a podobne?

Robíme to celý život, je to pre nás prirodzené.

Rozumiem, že človek to musí mať v sebe a touto kreativitou sa snaží niečo znázorniť alebo na niečo upozorniť, ale predsa len sa si sa musel niečím inšpirovať…

Všetko ma inšpiruje, stále mám otvorené oči, uši…všetko čo sa deje, akýkoľvek moment je v knihe alebo v piesni.

Aké ďalší atypické postavy a prvky budú tento rok na Vetroch?

Všetky prekvapenie na Vetroch.

Informačné embargo…

Nie embrago, je to pravda, tvoríme do posledného dňa, ani ja neviem čo ešte bude, úplná sloboda.

Jedna z tvojich kapiel – Karpatské chrbáty na festivale vypustí na svetlo sveta nový album Dekel. Čo všetko na ňom môžeme očakávať a čím bude opäť špecifický?

Je sa naozaj na čo tešiť. Je to naše najkompaktnejšie a najvyzretejšie CD. Do Vetrov stihneme ešte natočiť a vypustiť videoklip k piesni Žlčníkový záchvat a samozrejme veľmi sa na krst 4.7. Vrbovské vetry teším.

Karpatské chrbáty sú len jedným z tvojich projektov, ako si spomínal vyššie. Prečo to všetko netvoríš v rámci jednej kapely?

Nedajú sa predsa miešať Chrbáty s Vrbovskými vítazmi a Abusus. Abusus je elektronika, Vítazi sú priemyselný folklór a Chrbáty sú rocková grupa.

Určite sa to dá, je zopár kapiel, ktoré tieto štýly mixujú do jedného… aj keď možno to potom nie je pre všetkých ortodoxných to pravé orechové.

Každý nech si robí ako chce, ja to robím takto.

Vrbovskí víťazi vydali CD Priemyselný folklór, ktoré si opísal ako „11 nových priemyselno-pracovných piesní+ scénky, prednášky, rozprávka. Čo všetko je na tomto industriálnom počine?

Všetko. Je tam CD Vrbovskí víťazi a je tam DVD s filmom Vrbovský veter, ktorý je aj o Vrbovských vetroch. Na DVD sú aj videoklipy ako je Montážna pena, alebo každý jednotlivý nástroj Vrbovských vítazov. CD/DVD vyšlo minulý rok .Striedam to, každý rok iná moja skupina. Tento rok patrí Karpatských chrbátom.

Celé to vyzerá ako veľmi plodný rok – mávaš často také plodné obdobia alebo toto tak nejako vyšlo?

Nikdy to len tak nevyšlo. Od vtedy ako som začal abstinovať, čo už je 10 rokov to presne takto isto robím každý rok. Vychádza mi desiata kniha, vždy krstíme na Vetroch, a vždy mi vychádza nové CD a vždy krstíme na Vetroch. Tento rok je vlastne pokračovaním v mojej ceste za slobodou.

Desať rokov ani jedno pivo? Alebo ono sa to dá len radikálne alebo vôbec?

Ani jedno pivo. Nevypil by som ho ani za kufrík so 100 000 Eurami. Každý nech si to robí ako chce, ja to mám takto. Alkohol je cucač energie a keď chce človek robiť veci poriadne a naozaj, nie je tam priestor pre sebaničenie rôznymi látkami. Byť čistý je tá najsilnejšia a najúčinnejšia droga na svete. Pre porovnanie, vtedy 20 koncertov do roka, teraz 180.

Nikdy si nemal problém s kreativitou? Vždy si nájdeš dostatok tém a inšpirácie?

Áno. Vždy si nájdem. Baví ma tvoriť, je to moje hobby. Robím to tak od detstva. Mňa baví knihy písať, nie si ich po sebe čítať.

Aby krstov nebolo dosť na festivale bude oficiálne uvedená aj tvoja nová kniha Plajko

Na PLAJKA sa teším najviac. Knihy, tento zázrak, mi robia radosť už spomínaných 10 rokov a Plajko je o tom, ako si plniť sny. Je sa na čo tešiť!

Premýšľal si niekedy aj nad napísaním príbehu zo sveta dospelých?

Každá moja rozprávková kniha je z môjho sveta. Každá je aj pre dospelých. Nikdy som nerobil rozdiel deti, dospelí…to vydavateľ Slovart. Keďže sú to rozprávky, zaradí do kolonky Detská literatúra.

Vrbové už neraz bolo na mape Slovenska vysvietené, čím to je?

Robíme veci úprimne, od srdca… či sa zasvieti alebo nezasvieti, robíme to tak celý život a aj to tak robiť budeme, pokiaľ nám zdravie bude slúžiť. Teším sa na všetko!

Back to top button