LPRecenze

Braňo Alex – This Is Punkrock From Transylvania

Album This Is Punk Rock From Transylvánia z dílny Braňa Alexe bylo ve své původní podobě poněkud nešťastným dílkem, ať už vizuálně, diskutabilně využitým jménem v té době nefungující kapely Slobodná Európa, nebo i poněkud utrápeným zvukem. Zároveň ale bylo nahrávkou s nesporným šarmem a písničkovým potenciálem. O dvě desetiletí později se tato do poněkud obskurních vod potopená nahrávka vrací na světlo světa v LP podobě.

Hned úvodem nutno zmínit, že obal i celé zpracování desky jsou naprosto skvělé. Perfektně vystihují ve velké míře goth punkové ladění nahrávky a stylově vydařené jsou i etikety evokující edice desek ze šedesátých let.

Braňo Alex zápolící se svými démony, občas proniknuvšími v osobních reflexích i do obsahové složky lyriky, je tu doprovázen partou českých muzikantů, kteří byli v podstatě pohrobky SPS. Z nahrávky bohužel čiší nepřeslechnutelné zvukové nectnosti, do značné míry spojené s dekádou vzniku. Nejmarkantnější je nepříjemně chemický zvuk kytary, trpící syndromem laciného devadesátkového vesnického heavy metalu. Obdobně nepříjemný je navíc i zvuk bubnů. Nutno ovšem zdůraznit, že pro LP se obojí podařilo v rámci možností zkultivovat, aniž by to ničilo ducha písní jako takových, a po několika posleších se s těmito zvukovými specifiky tak nějak sžívám.

Hned úvodní skladba Krajina nevšedních chvíl s dominantní klávesovou linkou a goth punkovou atmosférou je dobrým důvodem, proč si tahle nahrávka zasloužila vyjít v důstojné LP podobě. Magie gothické tvorby, inspirované The Damned, se prolíná s nepřeslechnutelnou spojnicí tvůrčího rukopisu Slobodné Európy a jejich charakteristickým bratislavským rocknrollem. Totéž lze říci o Muži s kožušinovým límcom (ta si našla cestu už na demo Zóny A, ještě v době Braňova působení v kapele), I’m Dracula nebo Stop Stop Stop.

Texty rozevlátě poletují mezi surreálnými motivy, horrorem, osobními výpověďmi i čirými pitomostmi měnícími se v úsměvnou punkovou dada. Dadaistickou ujetost asi nejmarkantněji reprezentuje píseň Punkrock, složená pouze z názvů oblíbených punk kapel. Té navíc dominuje Braňův přehrávaně komický akcent angličtiny, do které tu a tam i jinde v lyrice sklouzne, a je vlastně kouzelně sexy.

This Is Punk Rock From Transylvania je album, které si zasloužilo vyjít v důstojné podobě, a to se tímto LP nepochybně podařilo.

Info

Label: Matus Records
Rok vydání: 1999 / 2019

Tracklist

1. Krajina nevšedních chvíľ
2. Bolo to už dávno
3. Smola
4. I wanna be a transvestite
5. Keď
6. Moj strýko kačer Donald
7. Opočlovek
8. I’m dracula i bid you welcome
9. Stop Stop Stop
10. Malý princ
11. Muž s kožušinovým límcom
12. Punkrock
13. The Last days of Jesus

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button