LPRecenze

Blue Chesterfield – My Burning House

Poslední dobou se nám v Plzni a okolí vyrojila řada mladých nadějných kapel a projektů, plných talentovaných textařů, básnířek, zpěváků i multiinstrumentalistů. Spousta těchto hudebních těles má společné členy, potkávají se v klubech, zkušebnách i knajpách. Nějaký ten pátek sledujeme Davida Jirku, nadaného a všestranného umělce, jehož sólová kreativní snaha byla nedlouho po začátcích posílena dalšími hudebníky a kolem jeho skromné okouzlené osoby se utvořil projekt Blue Chesterfield. Mílovými kroky vpřed, letos stihli i přes virovou situaci vydat a následně pokřtít vinylovou nahrávku, pojmenovanou My Burning House.

V první řadě je třeba upozornit na fakt, že celé album neubíhá nijak rychle a nepůsobí jakkoli uměle celistvě. Je to shoegazový garážový živočich, svébytná entita, žijící si vlastním životem. Nenásilně artový rock’n’roll se uprostřed pustiny ztracených duší setkává s temným country s punkovým nádechem. Duch Jeffreyho Lee Pierce a jeho party Gun Club poletuje kolem a souhlasně přikyvuje. Jako by měl za chvíli přijít na večírek gothic country sympaťák Orville Peck. Songy plynou a hořkosladce bolí a pálí. Jsou si dosti podobné a přitom je každý tak jiný a osobitý. Zaslechnete blues, je to underground, vzpomenete si na prokleté básníky a floutky načichlé punkem.

Zasněný song Good Morning, Prisoner je pro mě osobně asi vrcholem palčivé melancholie. U takových skladeb bych se rozplýval a dojímal hodiny. Uhrančivý klávesový úvod, v kombinaci s opakujícím se kytarovým motivem a strohými bicími fungují jako neúnavné palivo pro spíše deklamovaný než zpívaný text – o to více vynikne vypravěčský talent Davida Jirky. Ostatně, od první rozevláté kompozice Arthur Rimbaud vám musí být jasné dvě věci – budete mít co do činění s citlivou deskou, plnou zajímavých nálad; to vše bude navíc podtrženo bohatým nástrojovým obsazením, kdy trio nástrojů kytara – basa – bicí je doplněno nejen o zpěv až recitaci, ale také o výhrůžné violoncello, přesně padnoucí klávesy, hravé synťáky, naštvaný saxofon či dokonce flétnu. Na prokletého básníka navazuje naléhavý Brother, během jehož začátku evokují basa a bicí hned několik směrů a hudebních uskupení: nevíte, jestli přijdou Joy Division, Cigarettes After Sex nebo nějaký šílený industriál z osmdesátek. To zmatení se děje i proto, aby se deska vzápětí přehoupla do nejzuřivějšího fláku Businessman. Ten kloubí dohromady společenskokritický text se zamyšlením, až westernový zvuk ostře drceného kytarového riffu, sekané klávesy a značně rozrušený, nervózní, avšak krásný saxofon. Úmyslně afektovaný zpěv, spolu s gradačními stopkami, dláždí poslední cestu postmoderního kovboje a desperáta. Cestu na šibenici.

Kdo ovšem přežije vlastní popravu, dostane se k nočnímu vlaku a bouchačce. Night Train And The Gun spěchá a supí od country a westernu do vod surfu a garáže, po lesknoucích se kolejích osamělé trati uprostřed denverské noci. Od proto-punkových ozvěn se svezeme k bublajícímu garážovému rock’n’rollu s vypravěčským potenciálem toulavého muzikanta. Když ujedete vlakem, budete najednou Thousand Miles Away. Po rámusení s noisem přijde katarze v podobě finální vokální harmonie. Dokonalost. Shewolf je předstupněm opilé zmítající se ódy Two Bottles Of Wine. Vlajková My Burning House pak evokuje vzpomínky na Tarkovského filmový opus Solaris. The Sea, You And Me se vrací do nostalgické nálady, na útes u moře, jen skočit. Zahlceni hořkými i krásnými vzpomínkami máte trochu knedlík v krku. Vše se ale obejde bez patosu a kýče. Poslední song desky je posledním jen zdánlivě. Po anglicky zpívané vlastní tvorbě najednou zaslechnete češtinu a skladbu, kterou odněkud znáte. Tou není žádná jiná, než zatraceně povedený cover Topolových Psích vojáků, Chce se mi spát; verze tak procítěná a autentická, že by ji autor v podroušeném stavu od té své snad ani nerozeznal. Napoprvé jsem nevěřil vlastním uším, jak mě to překvapilo a potěšilo. Lepší završení desky jsem si nemohl přát.

Celkově vzato, album zní jako trefná reminiscence na časy dávno minulé, které jsme nezažili, nebo nikdy nebyly, či jako pohled do budoucnosti, která ale nestihne přijít. Možná jsme se všichni potkali v jiném životě a tohle všechno je jen sen…

Rok vydání: 2021

Label: Drug Me Records

Tracklist:

 1. Arthur Rimbaud
 2. Brother
 3. Businessman
 4. Night Train And The Gun
 5. Thousand Miles Away
 6. Shewolf
 7. Two Bottles Of Wine
 8. Good Morning, Prisoner
 9. My Burning House
 10. The Sea, You And Me
 11. Chce se mi spát (Psí vojáci cover)

Tony Youngfield

Sometimes antisocial, always antifascist. Sailor of rock'n'roll since 2007, journalist since 2013. DJ Tony Looney Drill since 2018. You have no right to know anything more about me.

Související

Back to top button