EPRecenze

Blitzkrieg – Apel /Tko Je Kriv?

Přemýšlím, kolik se asi po světě pohybovalo punkových či metalových kapel jménem Blitzkrieg. To ostatně bylo asi první, co mě napadlo, když do mailu přistála novinková informace od Ne! Records, anoncující EP Blitzkrieg chorvatských, potažmo jugoslávských. Inkriminovaní Blitzkrieg byli kapelou vzniknuvší v roce 1984, aby v roce následujícím natočila čtyř písňové demo, střihla si předskakování před Angelic Upstarts, Paraf nebo The Exploited a za nedlouho odkráčela do propadliště dějin.

[youtube id=“6rRKlakBTs8″ width=“620″ height=“360″]

Ovšem to, co po sobě Blitzkrieg zanechali v podobě nahrávek, je až neuvěřitelně skvělý a okamžitě zapamatovatelný punk ve středním tempu, míchající poněkud melancholickou náladu s abnormálně chytlavými kytarovými linkami a hajzlíkovsko punkovým projevem zpěváka. To vše do sebe komprimují vlastně písně na celé nahrávce, ale úvodní Apel asi vítězí dík své totálně podmanivě napsané kytarové melodii, ale ani zbývající trojice vlastně téměř v ničem nezaostává. Blitzkrieg v sobě nesou odkazy na to melodičtější z vlny britského punku počátku osmdesátých let navazující na své sedmdesátkové předchůdce, spolu s hudební tradicí své lokální scény a charakteristickým a mě vždy dostávajícím vyzněním svého rodného jazyka jakožto nástroje určujícího linky zpěvu.

Tahle deska mě, jak se říká, načapala na švestkách v tom, že jsem byl zcela nepřipraven na fakt, jak dobrá nahrávka se za názvem skrývá, a od okamžiku, kdy vinyl dosedl poprvé na gramofon, se pro mě stal jednou z nejposlouchanějších nahrávek posledních týdnů. Což se mi v poslední době nestává až tak často.

Info

Label: nerecords.se
Rok vydání: 2015

Tracklist

  1. Apel (Recital Intro)
  2. Apel
  3. Kipovi U Sjenci
  4. Tko Je Kriv?
  5. Savršenstvo Puno Iluzija

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button