CDRecenze

Bez Šance – Ra-dost

V jedno červnové úterý jsem si vyslechl zkoušku mladé ústecké kapely. A přesně v tu chvíli mi naskočil stejný pocit, který jsem měl ve chvíli, kdy jsem poprvé naživo slyšel Bez Šance. Ti nedávno vydali své debutové album. Naděje, energie, radost, sounáležitost, punkrock. Od mého prvního poslechu této východočeské kapely uplynulo skoro 5 let a z mladíčků se stali dospělí pankáči. A nedospěli jen věkem, dospěli ke své první desce, která ukazuje, že vydávat alba (byť v tomto případě zatím jen na CD) má pořád velký smysl. Předesílám ale, že o jejich budoucnosti rozhodne jejich píle a koncertní nasazení a také jejich budoucí hudební počiny. Tohle je ale vcelku dobrej start.

Je třeba přiznat, že jsem hned v první fázi příprav desky byl celou dobu s kapelou „u toho“. Zažil jsem skladby, které kluci dávno hráli na koncertech, ale i ty nové, u jejichž zrodu jsem byl (a poslouchal je jako jeden z prvních). Možná by si někdo mohl říct, že jsem tedy nutně neobjektivní. Pravdou ale je, že jsem byl od začátku dost kritický, zejména k textům. Bez Šance šli ale přes mrtvoly, zkrátka věděli, jak to chtějí „udělat“ a jakou desku nahrát.

Úvodní Přijde doba, která se stala jakýmsi singlem, ukázkou toho, co bude následovat, padla volba videoklipu. Bez šance se v ní ukazují jako rozjaření mladí kluci, kteří to, co dělají, dělají opravdu rádi. I přestože skladba rozhodně neprezentuje veselé téma, je z ní cítit nadhled a radost. Ostatně i celé album, nazvané Ra-dost, je důkazem toho, že kluci hraní milují a pilně pracují na tom, aby se stali pevnou součástí určitého segmentu punkrockové scény. Pojďme si ale na rovinu říct, že tenhle rozjuchaný styl punku rozhodně nebude vyhovovat všem a brzy přijde doba, kdy ti ortodoxnější označí kapelu za „komerční“, případně méně punkovou, než vyžadují regule scény. Uvidíme, jak se s tím Bez Šance poperou.

[youtube id=“mHTGPXGUFTA“ width=“620″ height=“360″]

Ne nadarmo se říká, že třetí skladba na desce bývá hitem. Nalajnovanej tím hitem je. Rychlý tempo, krátkej údernej text, kterej přesně vyjadřuje to, co jsem zmínil výše. „Život je nalajnovanej, a tak si dej.“ Ten dvojsmysl v tomhle textu je zřejmý a vlastně mi tady vůbec nevadí. Bez Šance jasně vyjadřují, ať si každý dělá, co chce, a zdůrazňují životní svobodu. Ostatně přes 20 lety jsem to cítil úplně stejně.

I přes zřejmá pozitiva prvních skladeb desky se ani prvotina Bez Šance neobejde bez songů do počtu. Dost (positive) a Dost (negative) zřejmě odkazují na dobu vzniku alba (v období covid pandemie od dubna 2020 do března 2021), ale považuju je za skladby do počtu. „Dost, dost, dost, já potřebuju chlast“ není nic, z čeho by se mohl stát kult, nicméně chápu, že ztráta partnera v tomhle věku může přinést ledasjaké pocity. Třeba i potřebu být zlitej obden. I to je součást svobody.

S hity, i když třeba s pomalejším tempem, se Bez Šance vrací v druhé půli desky. Můžu zůstat dýl je sice trochu monotematicky opět a znovu o lásce, nicméně nabízí o několik řádů vyzrálejší text. A navíc nabízí i motiv kamarádství, přátelství, který se v textech kapely objevuje často. „Těžký klesne, lehký vítr odvane. Těžký klesne, ale my tu zůstanem.“ Klip ještě před vydáním alba vznikl také na skladbu „Pojď se rvát“. Další ze zaručených hitů, který si budete zpívat ještě pozítří. Závěrečný popěvek „Za výhry, za prohry, za ženy, za snídaně v posteli“ je tak silný, že když jsem ho slyšel poprvé, měl jsem mrazení na zádech. Bojovat za vlastní sny, naplněnej život, to rozhodně souhlasím.

I když nechci vypisovat jednotlivé songy, za zmínku rozhodně stojí cover She used to love me a lot, videoklipová Bráníš i závěrečná úsměvná Koukám, která mi trochu evokuje starší skladby slovenské Zóny A. Pěkně s čistou kytarou, balada, s nadhledem.

Je vidět, že hudební nasazení kapely je velké. Jestliže na začátku tvorby skladeb to byl jednoznačně punk, punkrock, v průběhu příprav alba jsem slyšel vliv různých dalších stylů. Kluci se netají tím, že je v poslední době poslouchají zahraniční kapely jako třeba Skeggs, Violent Soho nebo Turbonegro. Je to zřejmě cesta, kterou se budou chtít ubírat v budoucnosti. Na to se ale musí dobře připravit – a to znamená koncertovat, koncertovat a koncertovat. A zkoušet. Zatím jim to jde a věřím, že pokud to vydrží bez výrazných změn v sestavě, se stejným nasazením jako doteď, máme na scéně další zavedené jméno.

[youtube id=“Cnn3veFFTLc“ width=“620″ height=“360″]

Související

Back to top button