LPRecenze

Beton / Roxor – Split

Očekávané split album elitní dvojice slovenských brutalistních metalpunk crusties Beton a Roxor se dočkalo svého vydání a konečně se prohání na mém gramofonu. Obě z kapel na něj přispěly čtveřicí kompozic a vydavatelsky se o desku v Čechách postarala osvědčená koalice Insane Society a Phobia Records.

První na řadu přichází Beton, jejichž předchozí nahrávka je pro mě dosud nepřekonaným vrcholem metalem ovlivněného d-beatu v česko-slovenském prostoru. Oproti Koňskému kokotu se tu Beton ale ještě o poznání hlouběji zanořili do temně metalových bažin, ze kterých se line záhrobnický rykot, snažící se překřičet death metalové exkurze kytar, střídavě poháněné blast beaty a středními tempy. Textová složka nepostrádá humor a nadhled a jako třešinka na dortu tu působí řádně zbrutalizovaná převzatina od mých oblíbených Black Uniforms. Každopádně malým hitem nahrávky je skladba Pizza, vodka, sóda, mísící pitoreskní brutálně metalový základ s groteskní textovou složkou.

Roxor rozjíždí svou stranu v pozvolném tempu se hluboko podlazeným zvukem, aby se po bezmála dvou minutách celá kapela vrhla do rozbouřené řeky divokého d-beatu s nepřehlédnutelnou inspirací ve švédských moderních klasicích subžánru. Tu ovšem doplňují šarmantně charakteristickou intonací svého rodného jazyka. Druhá skladba Stroj času je naprosto skvělý disfearovský špinavý hardcore, který si mě obtočil kolem prstu prvním poslechem. Totéž více méně platí i o zbytku kompozic, z nichž především závěrečná Kult železnej tyč má srovnatelný efekt jako zmíněná Stroj času.

Dvanáct palců slovenské brutality na pětačtyřiceti otáčkách, poháněných šnapsem, odkazem rohatých starých bohů a punkovým rebelantstvím.

Info

Label: https://www.insanesociety.net/
Rok vydání: 2018

Tracklist

1. Beton – Radler Punx On Acidko
2. Beton – Vodka, pizza, sóda
3. Beton – F.O.A.D.
4. Beton – Slavjanská káva
5. Roxor – Črepiny
6. Roxor – Stroj času
7. Roxor – Mrtva budúcnosť
8. Roxor – Kult železnej tyče

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button