LPRecenze

Besposličari – Besposličari

Archivy dokáží překvapit, archivy jugoslávského punku dvojnásob, ale ač jsem na toto byl připraven, album, pro mě dosud v podstatě neznámé kapely jménem Besposličari, mě dokázalo posadit na zadek.

Deska v patnácti svižných kompozicích servíruje slovanskou melodikou poháněnou variaci na klasickou tvorbu Ramones. Jednoduché, super chytlavé písničky, jedoucí v podstatě jednotném tempu a nesoucí v sobě bezprostřední melodické linky, mají potenciál zaseknout se vám v hlavě prvním poslechem. Skladby jako Ja sam tip, Besposličari, Dokazi velike igre nebo Jimmy Boy jsou bezprostřední punkové hity s popově odrhovačkovým potenciálem. Je to od začátku až do konce suverénní punková hudební párty jízda, za tím nejlepším z Ramones v ničem nezaostávající. Zvuk je lehce garážově zastřený, ale plně funkční, aniž by v něm byla potlačená jakákoliv z nástrojových linek, ostatně byla to původně dema. Nahrávky vznikly v letech 1984 a 1985 a i dnes, po třech desítkách let ukazují, jak vitální hudba vznikala v tehdejší Jugoslávii, i jak unikátní lokální scéna byla v tehdejší chorvatské Pule. Ze stejného města pocházeli třeba i Gola Jaja nebo 77.

[youtube id=“DcTkDHXdArM“ width=“620″ height=“360″]

Pro našince může onen mix melodiky nám blízkého jazyka a ramonesovských postupů evokovat jedno naše známé jméno. Bratislavská Slobodná Európa jako by ve svých, stejnými vlivy poháněných kompozicích těmto jugoslávským punkům z oka vypadla. Ostatně pro porovnání si poslechněte refrény skladeb Besposličari a Nechcem byť šišatý. Vlastně si při poslechu téhle desky můžete tak trochu uvědomit, že kouzlo osmdesátkového bratislavského punku spočívalo v tom, že měl ve všech ohledech svým duchem blíže do Puly či Lubljaně než do Prahy.

Info

Label: www.nerecords.se
Rok vydání: 2014

Tracklist

01. Ja Sam Tip
02. Besposličari
03. Dokazi Velike Igre
04. Dosta Mi Je Svegra
05. Happy Family
06. Čelična Vrata
07. Jimmy Boy
08. Kalašnjikov R’n’R
09. Zeleno-Crveno
10. Moj Tip Djevojke
11. Yeah Yeah
12. Noc Velikih Valova
13. Nisi Jedina
14. Osjecaji (Ne Třeba Da Se Kriju)
15. Tako Je Dobro

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button