LPRecenze

Ausbruch – Auf Alte Zeiten

Ausbruch jsou kapelou z německých Cách, jejíž historie počíná rokem 1981. V půli 80. let rozčeřila punkové vody nezapomenutelnou účastí na kompilacích We Don’t Need Nuclear Force a Hardcore Power Music Part 2, stejně jako samostatným albem Harte Zeiten. S blížícím se závěrem 80. let Ausbruch připravovali svou druhou desku, aby se dříve, než stačila vyjít, rozpadli. Auf Alte Zeiten nakonec vyšla až roku 1994 pouze jako CD a na svou LP verzi si musela počkat tři desetiletí. Nyní se ale konečně točí na gramofonu a v ničem neztratila na svém kouzle.

Ausbruch na Auf Alte Zeiten rozvíjejí koncept svých předchozích nahrávek. Melodický punk s melancholicky zádumčivou atmosférou, minimálním zkreslením strunných nástrojů, kde basová kytara vykresluje nosné melodie za přizvukování zvonivě znějící kytary. Zrychlené post-punkové postupy se tu střetávají s charakteristickou melodikou německých punkových kapel, operujících s výrazným citem pro zpěvné refrény. Ausbruch tu ještě více než na předchozích nahrávkách surfují mezi rodným jazykem a angličtinou, ve které je nazpívána více než polovina skladeb včetně závěrečné Talking’bout A Revolution původně z repertoáru Tracy Chapman. Osobně mám patrně větší slabost pro skladby v němčině, ale při poslechu desky vlastně nevnímám kontrast. Celé album má velice silnou atmosféru, jdoucí ruku v ruce s chytlavostí jednotlivých skladeb.

Harte Zeiten byla jednou z mých nejoblíbenějších německých punkových desek. Je jí vlastně dodnes, a musím konstatovat, že Auf Alte Zeiten je až nečekaně důstojným a srovnatelným následovníkem. Což je o to větší zázrak, když přihlédnu k době vzniku, kdy punk zažíval jeden ze svých útlumů a mnohé přežívající kapely bloudily ve slepých uličkách pokusů o „něco nového“.

Tato deska je zcela právem jedním z polo-opomíjených klenotů německého punku.

[youtube id=“dGy87mVBcVI“ width=“620″ height=“360″]

Rok vydání : 1994 / 2019
Label: Bomb-All Records
1. Banal
2. Crazy Sable
3. Die Freiheit
4. Death By Hanging
5. Kultur
6. Happy In Our Hometown
7. Summer Is Comming
8. Wie Alle
9. First Time
10. Vorspiel
11. Heart Of The City
12. Quiet Cities
13. Talkin’bout Revolution

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button