EPRecenze

Attentat – Born To Be Malaj

Attentat ze švédského Götteborgu jsou v tamním prostředí klasikou a v lokálním kontextu jednou ze zásadně formativních záležitostí. Kapela, založená roku 1978 vydala své první singly o rok později a postupně se stala jedním z výrazných jmen švédského punkového světa, s v podstatě srovnatelným statusem jako Ebba Grön či KSMB. Born To Be Malaj je třetím sedmipalcem kapely původně vydaným roku 1980. Ten se dočkal své nové edice dík na punkovou archeologii zaměřené podznačce Re-Ken vydavatelství Ken Rock.

Attentat tu předvádějí stejně jako na svých předchozích singlech mladický nespoutaný punk poháněný rocknrollovými rify čerpajícími z thundersovských kytarových triků, tolik signifikantní pro velkou část tehdejších začínajících kapel. Oproti originálu se na reedici lehce proměnilo pořadí skladeb, a původně závěrečná Operahuset se přesunula na pozici úvodní písně. Navíc přibyl bonus v podobě živě nahrané skladby Jag Ska Inte Bli Som Dom, natočené roku 1979. Druhá En Maningslös Dag si pohrává s podmanivou glam rockovou kytarovou melodií, ovšem punkově zhrublou a nevypulírovanou. Píseň svou hymnickou melodií patří k jednomu z nezpochybnitelných hitů kapely.

Attentat i dnes čas od času vystupují a vytvoří nějakou aktuální nahrávku, aniž by ztratili cokoliv ze své tvůrčí integrity a regionálně kultovního statusu, ale co naplat mladická energie jejich rané tvorby prezentovaná právě zde, je nepřenosná.

[youtube id=“rMbaoKDW7nQ“ width=“620″ height=“360″]

Info

Label: Ken Rock
Rok vydání: 1980 / 2018

Tracklist

1. Operahuset
2. En Meningslös Dag
3. Svarta Faret
4. Jag Ska Inte Bli Som Dom

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button