Magazín

Anti-Flag, Green Day, D.O.A. nebo Pussy Riot. Přehlídka songů věnovaných Donaldu Trumpovi

Do inaugurace nového prezidenta Spojených států zbývá už jen pár dní, a tak se nejen tamní a nejen punkové kapely předhání ve zveřejňování „protestsongů“. Na pár z nich se teď podíváme.

Uncle Fester od The Barren Marys

Do hlavní role svého videoklipu obsadilo už v létě Donalda Trumpa punkové trio The Barren Marys z Filadelfie. Skladba Uncle Fester se nese v klasickém punkovém duchu á la Ramones a vystačí si s opakováním jedné věty. Tím spíš doporučujeme sledovat dolní část obrazu, kde běží hláška za hláškou.

[youtube id=“Qn8yWZyGrqM“ width=“620″ height=“360″]

Ivanka Wants Her Orange Back od Dead Ending

Trochu tvrdšího ražení je song Ivanka Wants Her Orange Back od Dead Ending, kde do mikrofonu neřve nikdo jiný než Vic Bondi z Articles of Faith, hardcore punk kapely z raných 80. letech. Skladba vyšla jako singl u Alternative Tentacles, labelu Jella Biafry z Dead Kennedys.

[youtube id=“jPRIggueTYQ“ width=“620″ height=“360″]

#trumptweets od Crabhammer

Potřebu reflektovat současnou situaci v USA měli i Crabhammer ze státu Georgie. Parta kluků hrající hardcore s dechovou sekcí přišla na konci loňského roku se singlem nazvaným #trumptweets. V textu mimo jiné zazní:

„W’ere tired of your money games that you constantly play with the lives of the people. 
Whats worth more?
Just a petty score funding another war for your economic system.“

Death Of A Nation od Anti-Flag

Chystaný živák doprovází pittsburští punks Anti-Flag videoklipem k songu Death Of a Nation. Ten sice pochází z roku 2003, kdy v Bílém domě seděl George W. Bush, ale kapela vidí s tehdejší dobou spojitost:

The foremost being the parallels of emotions to the elections of George W. Bush and Donald Trump. The anxiety, fear and compassion we have for our brothers and sisters of marginalized and non-binary communities. The song was written as a call to arms to rebuild. The work needs done, we must come together to not allow sexism, racism, trans and homophobic bigotry to become normalized.

[youtube id=“ELIV3YUjcM4″ width=“620″ height=“360″]

Troubled Times od Green Day

S anti-trumpovským videoklipem se vytasili i Green Day. Lyric video ke skladbě Troubled Times z jejich zářijového alba Revolution Radio je průletem historickými milníky a dostane se samozřejmě i na postavičku se žlutými vlasy.

[youtube id=“9cVJr3eQfXc“ width=“620″ height=“360″]

Fucked Up Donald od D.O.A.

Punkoví veteráni D.O.A. jsou sice z Kanady, ale zahraniční politika je nenechávala nikdy chladnými. Joe Shithead a spol. nahráli už v roce song Fucked Up Baby, který podle aktuální situace předělávají – v roce 1983 třeba na Fucked Up Ronnie pro Ronalda Reagana a letos se věnování dočkal i Donald Trump.

[youtube id=“JPSLmPokmtg“ width=“620″ height=“360″]

Viva Presidente Trump od Brujeria

Mexiko bylo v Trumpově prezidentské kampani častým terčem, a to nemohlo zůstat dlouho bez odezvy. Metaloví veteráni Brujeria mají v line-up jak Američany, tak Mexičany, a tady je jejich španělský vzkaz novému prezidentovi. Za vítězství jsou ale prý rádi a těší se na násilí a války, co přijdou.

[youtube id=“iGJzMzW3kuY“ width=“620″ height=“360″]

Make America Great Again od Pussy Riot

Po americkém prezidentovi Vladimiru Putinovi si berou Pussy Riot na paškál i Donalda Trumpa. Provokativní videoklip Make America Great Again ukazuje, jak to podle ruských aktivistek bude ve Spojených státech s novým prezidentem v čele vypadat.

[youtube id=“s-bKFo30o2o“ width=“620″ height=“360″]

That Makes Me Smart! od Anal Trump

Nejenom songem nebo videoklipem, ale rovnou názvem celého projektu odkazují na nástupce Baracka Obamy Anal Trump. Jde o vedlejší projekt Travise Ryana (Cattle Decapitation) a Roba Crowa (Pinback, Goblin Cock), kteří nahráli desku o 30 grindcorových skladbách. Každá z nich cituje jeden z výroků Donalda Trumpa a trvá několik sekund, celá nahrávka má pak dohromady jen tři minuty.

[youtube id=“_Pm6g1a3R0s“ width=“620″ height=“360″]

Michaela Klocová

„Šéfová“. V Kids and Heroes od roku 2009.

Související

Back to top button