LPRecenze

Anstalt – Outpunking The Punks

Rakousko nikdy nebylo zemí, kde by se nějak divočilo, na druhou stranu především Vídeň má svou nezpochybnitelnou tradici autonomního rebelského života, což do ní přitahuje figurky z různých koutů světa, takže ne nadarmo je má značná část tamních kapel v sestavě. Nejinak je tomu v případě Anstalt, kterým vévodí výrazná postava bývalého kytaristy legendárních Švédů Genocide SS a Accidents. Za bubny pro změnu sedí Tomas z u nás známých garage punks Skeptic Eleptic. Když jsem je krátce po vydání jejich prvního EP viděl poprvé ve Vídni, okamžitě mi bylo jasné, že jsem narazil na jednu ze svých nových oblíbených kapel.

Desku s naprosto vražednou dávkou energie rozjíždí divoká Carbonised, jako první ze čtveřice nejaktuálnějších skladeb, natočených pod taktovkou Martina Schirence z Pungent Stench, kultovní to postavy rakouského tvrdě hudebního podzemí. Tyto skladby najdete na obalu inzerovány jako EP, jsou v reálném vinylovém světě exkluzivní částí této desky. Naprosto odzbrojujícím hitem je tu garáž rockovým motivem operující Deathwish A Go-Go. Anstalt tu naplno rozvijí své balancování mezi ničím nespoutanou motörheadovsko-hardcore punkovou smrští a chytlavou melodikou. Co naplat, Anstalt jsou především extrémně hlučný nabuzený rocknroll. To parádně prezentují i obsažené převzatiny, neuvěřitelně nakopnutá verze wiperovské Return Of The Rat a na počátky rakouského punku odkazující Get Out Of My Pocket od tamní legendy Chaos. Ale cover songy jsou tu jen okrajovou záležitostí. Po úvodní čtyřce následuje skládačka sestavená z trojice EP, které kapela vypustila do světa v letech 2010 až 2014, nutno podotknout, že mezi tím se stihla rozpadnout a znovu obnovit.

Na B straně jsem si parádně osvěžil, jak moc mě v době vydání bavilo debutní EP Wars Of Tomorrow i jeho následovník Altamont Raceway. Hardcore punk plný rocknrollové šťávy a občas až street punkových popěvků. Anstalt ve výsledku zní, jako byste do mixeru vhodili GBH, Blitz, Dwarves, Anti Cimex a Motörhead, náležitě dlouho a ve vysokých obrátkách mixovali, až se jednotlivé ingredience propojily v kompaktní a zcela svébytný celek. A pro pochybovače jen podotknu: Ano, opravdu je to tak dobré!

Pro mě přinejmenším deska týdne a měsíce, protože Anstalt do sebe s neprostou samozřejmostí absorbují přesně to, co mě baví v různých podobách punku, dokáží být tvrdí a neurvalí, stejně jako melodičtí a zpěvní.

Info

Label: farewellrecords.de
Rok vydání: 2015

Tracklist

 1. Carbonized
 2. Return Of The Rat
 3. Postwar Deathcamp Blues
 4. Deathwish A Go-Go
 5. Austrian WIno
 6. Westboro Baptist Church
 7. My Pride Is My Ignorance
 8. Vodka Civil War
 9. Get Out Of My Pocket
 10. Machete Machete
 11. Wars Of Tomorrow
 12. Stand Back
 13. Warrior
 14. Another Way
 15. Revenge
 16. Silence
 17. Honolulucaust
 18. The Gods Rest Today
 19. Total Hate
 20. Borderline
 21. Much Too Old To Die Young

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button