Ankety

Anketa: Co se vám vybaví, když se řekne Punkrock Xmas?

Tradiční vánoční punk rock party je zpět! A tak jsme se zeptali zástupců zúčastněných: Co se vám vybaví, když se řekne Punkrock Xmas ve Stormu? Historie vánočních koncertů v klubu Storm (dříve Matrix) sahá až do roku 2007 a je to takřka legendární záležitost. Takže by mělo být na co vzpomínat!

Radek (Nežfaleš)

Tradice se musí dodržovat a tuhle mám obzvlášť rád. Je tomu už nějakých 13 let, co jsme si s Kečupem řekli, že když už to tak pěkně vychází a hrajeme vždy v předvánočním čase větší koncerty v klubu Matrix, ať už se jednalo o výročí nebo křest desky, tak z toho uděláme pravidlo. Začali jsme zvát nejbližší partu kapel a už to jelo. Z Matrixu se stal Storm, nám přibylo pár vrásek a šedin, ale jinak se nic nemění a tahle akce je každoročním vrcholem koncertní sezóny zúčastněných partiček. A publikum je za tuhle možnost předvánočního přípitku evidentně taky rádo. 

Když pominu klasické mejdanové situace, vybavuju si rok 2013, kdy jsem těsně před akcí v podstatě přišel o hlas. Texty jsem tak spíše recitoval takovým pološeptem, ale kromě kluků z kapely mě mohutně podporoval taky sborový zpěv plného sálu. Bez něj bych to asi nedal. Uvědomil jsem si v ten moment, jak tě tahle naše scéna dokáže podržet. Byla to taková zvláštní směs bezmoci a euforie.

Kečup (The Fialky)

I když nejšílenější byly vždycky výjezdy na Moravu se spaním v Olomouci a totální komat v Brně, Praha měla své nezaměnitelné kouzlo a hlavně proběhla vždy, krom dvou covid let, kdy nebylo nic. Já mám na starost většinu organizačních věcí, tak se krom alkoholismu opravdu nenudím. Jednou se mi podařilo zabookovat hotel na sobotu, ale mělo se spát v pátek, a podobné věci. Naštěstí zrovna konkrétně tohle se vyřešilo tím, že se nakonec spát vůbec nešlo. Rád vzpomínám na zahraniční hosty, se kterými mi vydatně pomáhal Tomáš Tyger nebo náš Tom. Největším vrcholem pak pro mě byly koncerty, kde vystoupili Klasse Kriminale, Evil Conduct a The Last Resort. Prvně jmenovaná je moje až úchylně oblíbená italská Oi! legenda, od které mám všechny desky a rád ji poslouchám. A to si italsky objednám maximálně pizzu. Evil Conduct zase znamenali rekordní účast, co se lidí týče. Přijeli jen v zelenejch bomberech a s jedním kufrem plným merche, totální oldschool. A The Last Resort, ty zas potřebovali hlavně automat na kávu, protože alkohol atd. už partě kolem Roie Pearce nedělal ve větším množství dobře. Každopádně vidět jak tahle legenda britskýho Oi! hraje a má na šlapáku logo The Fialky bylo k nezaplacení. Těšim se na všechny kámoše z mokrý čtvrti, a to nejen z kapel, ta akce je prostě výjimečná. Letos sice bez hosta a jen v Praze, ale myslim, že si vystačíme! A možná o to bude větší a divočejší mejdan, no ne?

Honza Němeček (Supertesla)

Tak tahle akce je samozřejmě legenda. Na brněnské části jsem jako návštěvník chodil hluboko před tím, než jsme toho od roku 2017 začali být součástí se Superteslou. Zážitků i kocovin je úměrně stejně. Historky, co by stály za zmínku jsou ale bohužel tak trochu nepublikovatelný, stejně jako nepřeNOSný. Punkrock Xmas je nejlepší závěr roku, kdy se, jak řekne asi úplně každej, potkají kapely i fanoušci jedné generace a společně si udělají krásnou tečku za uplynulým rokem. Klišé, ale ono to tak prostě je. Letošní line up, i když bez zahraničního hosta, je totální masakr. Myslím, že se probudíme v březnu. Tak se aspoň stihneme na začátku pozdravit.

Sidoš (Staré Pušky)

Vybaví se mi celá ta naše „stará“ parta. Xmas je vlastně akce, která nás každý rok více a více sbližuje a utužuje. Tradice s každoroční velkou kocovinou. Spousty známých z řad fanoušků. Zároveň to beru jako takové každoroční ukončení koncertní sezóny, kdy už to z nás všechno spadne a můžeme se těšit na chvíli klidu a pohody. 

Dodnes vidím, jak jsme hráli na jednom ročníku, vůbec náš první koncert v Praze a hráli jsme opravdu hrozně, absolutně nepřipraveně. Dodnes mě budí ze sna ty davy zklamaných fanoušků. Kdo ví, o kolik jsme jich tenkrát přišli, haha. Taky mě vyvstane na mysli náš legendární rozhovor s Kráťou pro radio StreeetCulture, den po koncertě, to taky bylo něco. Mám s akcí spojenou i smrt Václava Havla, kdy člověk najednou z úplné euforie zažil ten smutek mezi lidmi v pražských hospodách a ulicích. To ve mně taky zanechalo silný dojem. Je toho asi spousty a spousty toho ještě přijde, věřím. Držím palce, ať se i nadále můžeme ve zdraví potkávat, a krásné svátky.

Bárt (Proti Směru, Staré Pušky)

Když se řekne Xmas, napadne mě, jak jsme vždycky přijeli unavení a zničení z Plzně, kde se hrálo den předem a v Praze už od rána popíjeli. Vystoupení pak většinou neslo známky velké kvality. Xmas je srdcovka a jsme rádi součástí této super party, se kterou to táhneme opravdu dlouho. Naštěstí letos je koncert jen jeden. A protože mě Kečup nutí do nějaké historky, tak si vzpomínám na jeden obzvlášť povedený ročník, kdy za mnou moje tehdejší dlouholetá přítelkyně přijela do Prahy. A po tom, co jsem jí představil asi čtvrtou kamarádku jako sestru, už se mnou osm let není.

Láďa (Muerti)

Mně jako častému řidiči se vybavujou hlavně defekty na našem autě, který vyvrcholily, když nám jednou v Praze odešlo turbo. Měli jsme akorát letní bombery a trika, takže paráda, asi tři hodiny čekat před servisem v mrazu, notabene s rukama od voleje. A nakonec stejně domu na odtahovce. Pak byla taky sranda, ale to znám jen z vyprávění, jak si dal Sidoš omylem klíče od svýho auta na kolo toho našeho a ráno tam samozřejmě nebyly. My už odjeli, takže z kola odlítly do příkopu, kde je našel až večer pejskař. Taky nás dost pobavilo, když jiný kapely měly nějakej merch k jídlu – přišlo nám to trochu moc, tak jsme vymysleli, že si lidi můžou přijít pro nakládačku ode mě, s fotkou vokurek ve sklenici. Taky si vzpomínám ještě za Jitky, jsme seděli v nějaký hospodě ráno mezi koncertama, Kečup tam dal jedný pani bez domova pětikilo. Ta se pochcala a Jirka řval: „Kdo má kalhoty, je debil.“ Naprosto šílená věc! A taky s náma nikdy nespal v hotelu, vždycky jsme ho někde našli až ráno. No, jsme rádi, že se letos na akci zase ukážem! Mórty bude, vy sráči!

Související

Back to top button