Recenze

Anchor – Distance & Devotion

Okolo roku 2005 hýbaly hardcorovým světem nejvíc kapely jako Have Heart, Verse, Ruiner, Champion nebo Bane. Většina z těhle kapel už je pryč. Na scéně se objevili i švédští Anchor, v té době klasický vegan straight edge hardcore, který do téhle řady zapadá. Na debutovém albu The Quiet Dance (2008) a možná i na posledním full-length albu Recovery (2011) byste si je možná ještě spletli s mnoha kapelama, které jedou tenhle hardcore v 90´s straight edge stylu, což samozřejmě nahrávkám neubírá na kvalitě a energii. No a tenhle duben vyšlo na svět zbrusu nové dlouho hrající album Distance & Devotion.

Od prvního songu Upstream, kde hostuje Aram Arslanian z Betrayed a výše zmíněných Champion, vám trochu naznačí, že nová deska půjde trochu jiným směrem, než jsme u klasických 90´s hardcore kapel zvyklí. Nemůžu se ubránit, ale při poslechu celého alba mám dojem, že kromě starých vzorů jako Unbroken, 108 nebo Snapcase kluci trochu ujížděli na švédském punkrocku a rock´n´rollu (čti Accidents, Turbonegro, Millencolin), který má nezaměnitelný zvuk, a pokud nejsi Švéd, prostě to neumíš a nikdy umět nebudeš. Tohle dej do kombinace s Anchor zvukem, který šel trochu slyšet už na předchozí desce a vyjde ti skvělý melodický hardcore, ano, melodický a bez klišé spousty moderních meloHC kapel, které vykrádají riffy jedna od druhé.

[youtube id=“HS7kB1qr2Xw“ width=“620″ height=“360″]

Celé album se nese ve středním tempu a snad nemá písničku, kterou byste chtěli přeskočit. Jediná, co vybočuje z řady, je možná Roads Unknown, jenž připomíná trochu tvorbu La Dispute. Textově se album ubírá spíš do osobních rovin, ani ne moc, že byste měli čekat texty o tom, jak v noci nemůžete spát, spíš o tom, jak za ty časy poznáš, že tenhle svět není perfektní, a že život, který nám vytvořili ostatní, není žádná krása, ale přesto máme místo, co nám dodává energii nejen přežívat.

No comfort in this world and nowhere left to run. On the verge of losing this game and let chaos reign. You were the pulse in my heart, the blood in my veins. The one reason I’m alive, a heroine who will never die. You were the one. You carried me out of the storm. The one who pulled me up when I was down. You were the one. You carried me out of the storm. The one who held me tight through all my darkest nights.

Skvělé moderní album s vlivy staré školy. Pokud bych měl vyzvednou nějaké písničky, tak rozhodně Out Of The Storm a Losing Faith, za mě největší pecky z celého alba. Anchor samozřejmě jedou k novému albu turné a u nás a na Slovensku je můžete vidět 24.5. v Praze v Café Na Půl Cesty, 25.5. v Bratislavě v Re:freshi a 27.5. v Ostravě v Plan B Hardcore Café.

Tracklist

1. Upstream ft. Aram Arslanian
2. Into the Storm
3. Survive
4. Distance
5. Losing Faith
6. To Hell and Back
7. Out of the Storm
8. Roads Unknown
9. Devotion
10. Hope Dies Last ft. Julian Lau de Manos
11. Nightcrawler ft. Rory van Grol

Související

Back to top button