LPRecenze

Aliusterra / Uštkni – Split

Krátce před koncem roku uzřelo světlo světa split LP dvojice aktuálních kapel z východní části ČR. Brněnských Aliusterra a valašských Uštkni. Nyní, již v roce novém, nastal čas podívat se mu na zoubek.

Pro Aliusterra je to po účasti na kompilaci Na krev a split EP s Rosa Parks třetí vkročení do vinylových vod. První půle desky se nese spíše ve středních tempech, její druhá nabízí naopak divoké hardcore punkové kompozice. Právě ta rychlejší tvář pro mě byla ve spojení s Aliusterra novou a slušivou ingrediencí. Dominantním faktorem celé nahrávky je vrstvení několika zpěvů a jejich téměř soustavnému přeřvávání se. Tím pro mě nejsilnějším je ten spíše melodicky zabarvený mužský hlas. Hudba v sobě mísí vlivy temně naštvaného anarchopunku s klasickým východoevropským hardcorem, a to v tom nejlepším slova smyslu. Vztek a frustrace spolu se znepokojivě nervní náladou jsou nosným tématem tvorby Aliusterra. Celek má energii i intenzitu a řítí se neúprosně kupředu.

Uštkni z valašských kopců jdou na věc poněkud jinak a o poznání více akcentují hraní si s melodikou. Opět se tu prolíná mužský a ženský element ve zpěvech a úvodní skladba Čumil mě svou melodickou intenzitou naprosto dostala. Uštkni mísí charakteristický punk z východního bloku s vlivy alternativního rocku a toho muzikálnějšího z místního undergroundu. To parádně umocňují i skvěle využívané žestě, doplňující a gradující vokální linky. Ve zvuku i stavbě melodií je nepřeslechnutelný onen šarmantní rožnovský punk, který je tak charakteristický pro Innoxia Corpora, Co-Ca nebo Telefon, ostatně s těmi jsou Uštkni i personálně propojení. Melodické linky zpěvu neodbytně připomínají to nejlepší z před převratového místního punku a především exaltovaně afektovaný mužský vokál je fenomenální. Posluchače mohou napadnout přirovnání k Dybbuk nebo FPB, ale při pozornějším poslechu si pak člověk uvědomí, že to, co kapela hraje pod zpěvem, skvěle inspiračně čerpá z amerického punku a garage rocku osmdesátých let, v tom nejlepším slova smyslu.

V každém ohledu skvělé split LP, kde se sešly dvě nadprůměrné kapely,a pro mě osobně jsou Uštkni naprostý top mezi tím, co v místním prostředí v posledních měsících vyšlo.

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button