LPRecenze

ADZ – Where Were You?

Ruku nahoru, kdo zažil legendární koncert ADZ v dnes již neméně legendární žižkovské Propasti někdy v půli devadesátých let. Kapela, která se definovala jako pokračování v té době v limbu spočívajících Adolescents, tehdy předvedla naplno ducha původního jihokalifornského punku a tohle vystoupení se pro mě a snad i pro další z té hrstky účastníků stalo nezapomenutelným. ADZ na počátku devadesátých let dalo dohromady v podstatě jádro původních Adolescents a na Where Were You?, původně vydané roku 1992, najdete krom zpěváka Tonyho Montany i kytaristu Rikka Agnewa a za bubny nesedí nikdo jiný než Casey Royer.

[youtube id=“7tUJ9XJw_S0″ width=“620″ height=“360″]

Najdete tu vše, co bylo signifikantní pro první desku Adolescents, Tonyho nakřáplý spratkovský zpěv, spoustu melodických doprovodných vokálů, i pro Rikka Agnewa charakteristické kytarové nápady a nezaměnitelné vyhrávky. Celek mnohdy připomíná D.I., ale to je vlastně kapela, která byla ve svých raných inkarnacích ve své podstatě původním pokračovatelem nespoutaného punkového ducha Adolescents. Speciální tvůrčí chemie tvořená většinou klíčových kreativních elementů již několikrát zmíněné klasiky, tu ještě jednou zasahuje hřebíček přímo na hlavičku a celá desítka skladeb přináší esenci punku made in jižní Kalifornie, či ještě přesněji Fullerton, charakteristickou pro tyhle bývalé „kids of the black hole“, jak sami sebe, v jedné z písní, definovali o více než desetiletí dříve. Samozřejmě, především lyrika tu již reflektuje jinou životní perspektivu, přeci jen rok 1980 je již dávnou minulostí a tehdejší punk výrostci jsou zde proměnění ve zdatné třicátníky. Where Were You? původně vyšlo pouze v CD edicích a dík Gummopunx Records se své vinylové podoby dočkalo po dlouhých dvaadvaceti letech a nutno podotknout, že zaslouženě.

ADZ později pokračovali dál ve znatelně změněné sestavě a převlečeni do trochu rockovějšího hávu, i když stále v sobě nesoucí stejného rebelantského ducha, zde je ovšem zastihnete v té nejranější a zároveň z mého pohledu i nejsilnější inkarnaci.

[youtube id=“DxYH1_nNY0Y“ width=“620″ height=“360″]

Info

Rok vydání: 1992 / 2014

Label: Gummopunx Records

Tracklist

  1. ADZ
  2. Where Were You?
  3. Solitaire
  4. Frightened
  5. Cry
  6. Flyswatter
  7. Some Kind Of Fun
  8. Riot On Sunset
  9. Car Crash
  10. Rikki Headcheese

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button