LPRecenze

Adacta – Circullus Viciosus

Bratislavští crusties Adacta už za sebou mají poměrně slušně dlouhou kariéru a tak trochu s překvapením si uvědomuji, že svou první desku vydali již před více než 15 lety. Ostatně právě ta je subjektem této recenze, neboť konečně byl její obsah vtisknut do drážek gramofonové desky.

Třinácti písňovou, tehdy debutovou kolekci startuje s čistou kytarou si pohrávající song Tebou. Ten se po pár klidnějších taktech za skřetovského jekotu zpěváka rozjíždí do svižného d-taktu, na jehož základě si kytary pohrávají s death metalovými vlivy. Ostatně jak pojetí zpěvu, tak zvuk bubnů, jsou v podstatě black metal. Jenže ten funguje naprosto skvěle se svižně hardcore punkovou rytmikou, a tím se dostáváme k jádru kouzla Adacty. Je to v podstatě takový metal nemetal, kde použité atributy stejně končí dík charakteru projevu jako crust hardcore punk. Kapela je navíc obdařena citem pro chytlavý kytarový motiv, což opakovaně s úspěchem dokazuje již zde na svém prvním počinu. Zpěv je svým nepříjemným jekotem lehce iritující záležitostí, ale to je při takovémto pojetí rocku zjevný umělecký záměr, navíc v mixu zapadá do kompaktnosti celku. Jen výjimečně v nějaké pomalé vybrnkávané pasáži kostrbaté skřehotaní poněkud tahá za uši. Velkým kladem desky je její výrazně anti religiózní náboj, což je nakonec další spojnice s tím na počátku zmíněným black metalem. Závěrečná Halä Frän Stockholm je podařenou a ničím neskrývanou poctou švédskému d-beat hardcore.

Vlastně až nyní s odstupem a vinylovým masterem doceňuji nahrávku, kterou jsem v době vydání v podstatě odzíval při cca jednom poslechu.

Info

Label: PHR Records
Rok vydání: 2003/2018

Tracklist

1. Tebou
2. Mrtve duše
3. Otrok vrahom
4. Veľký brat
5. Moc dáva právo
6. Nemiznúce stopy
7. Bludný kruh
8. Úbohí
9. Otvorme svoje dlane
10. Dies after
11. Upozornenie
12. Poznáme cestu
13. Halä frän Stockholm

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button