LPRecenze

Adacta – Ad Maiorem Dei Gloriam

Další reedicové zastavení u rané tvorby slovenských, dnes již ostřílených matadorů, Adacta, které bylo zprostředkováno tuzemským vydavatelstvím PHR Records, je v pořadí druhou velkou deskou kapely s názvem As Maiorem Dei Gloriam.

Stejně jako na debutu tu u mikrofonu ještě najdete původní zpěvačku. Původní edice vyšla pouze na CD za vydavatelské spolupráce kapely, Malarie Records a Impregnate Noise Laboratories.

Po intru se kapela rozjede do svižného a lehce potemnělého hardcore punku s plechovým zvukem a špetkou metalových vlivů. Hrdelní křik zpěvačky umocňuje negativními emocemi protknutou atmosféru desky, která je jinak poháněna bezchybně tepající rytmikou a honosí se snůškou výrazných kytarových rifů. Adacta se zjevně a s hrdostí inspirují ve švédském hardcore, ale posluchač tu najde i odkazy na zámořské záležitosti a thrash metalové klasiky. Nicméně tou hlavní devizou je tu vlastní ksicht, se kterým jsou servírovány občasné subžánrové standardy. Tak, aby člověka vlastně ani nenapadlo to řešit. Slovenské kapely tohle umí od nepaměti a ani tihle hardcore punks nebyli před třinácti lety, kdy nahrávka vznikla, výjimkou. To exemplárně dokazuje třeba třetí Niečo sa stalo, která je spolu s druhou stranu otevírající Krv spomienok dle mého nejsilnější kompozicí na desce. Ta ale jako celek působí velice kompaktně, bez větších zakolísání a prožene se člověku skrze reproduktory jako takové menší pokojové načuřené tornádo.

Pro kapelu je v místním prostředí s oblibou využívána škatulka crust, na kterou mám čas od času alergickou reakci, a v tomto případě je to spíše ku škodě věci, neboť popravdě Ad Maiorem Dei Gloriam je především na maximum navztekanou divokou hardcore nahrávkou.

Info

Label: PHR
Rok vydání: 2006 / 2018

Tracklist

1. Intro
2. Tiene minulosti
3. Niečo sa stalo
4. Pot neistoty
5. Krv spomienok
6. Pozlátené hovná
7. Predám
8. Hallä frän Rakovník

Martin Suicide

martinsuicide (at) kidsandheroes.com

Související

Back to top button